Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Hokej

Mistrem světa v ledním hokeji pro rok 2023 se stala Kanada.

Duelem mezi Kanadou a Německem vyvrcholilo 86. mistrovství světa v ledním hokeji. Finále hostilo finské Tampere. Pro Kanadu to byla čtvrtá účast ve finále za poslední čtyři šampionáty. Německo se do finále probojovalo vůbec poprvé po 70 letech.

"Latvia VS Slovenia (IIHF World Hockey Championship)" by RicLaf is licensed under CC BY-SA 2.0.
"Latvia VS Slovenia (IIHF World Hockey Championship)" by RicLaf is licensed under CC BY-SA 2.0.

Do zápasu aktivněji vstoupila Kanada. Ovšem první branku dokázali vstřelit hokejisté Německa. Po dlouhé přihrávce z vlastní obranné třetiny se na vzdálenější tyč prosadil Peterka, který střelou nad beton gólmana Kanady poslal Německo do vedení 1:0. Trenér Kanady ještě zkusil přezkoumat situaci na videu, kvůli možnému ofsajdu, ale celá situace byla v pořádku. Německo z následné přesilovky nevytěžilo nic.

Kanada si ihned po přesilovce vytvořila tlak, který vyústil ve srovnání skóre na 1:1. Blais využil přečíslení tři na dva a do polokryté branky skóroval. Po obou gólech začali oba týmy hrát opatrnější hokej s vědomím, že jejich soupeř dokáže chyby potrestat. Do konce první třetiny už oba týmy stihly akorát několik tvrdých čistých zákroků do těla soupeře.

Do druhé třetiny vstoupili aktivněji Němci, avšak Kanada dokázala efektivně bránit. To samé platilo i na druhé straně při útocích Kanady. Německo poté dostalo možnost druhé přesiloví hry v zápase, ze které opět nic nevytěžilo. Po přesilové hře Kanada zamkla svého soupeře v jeho obraném pásmu na dlouhé minuty, ovšem nedokázali, z tohoto tlaku vyprodukovat ani jednu střelu na bránu. 

V polovině druhé třetiny si oba soupeři vytvořili slibnou pozici. Z protiútoku nejprve nebyli úspěšný Němci, aby to samé předvedli Kanaďané, také z protiútoku. Touto akcí se hra rozproudila, Kanaďané sice byli aktivnější, ale díky šťastnému odrazu udeřili Němci. Fischbuch zužitkoval přihrávku Kastnera a střelou pod ruku kanadského brankáře poslal Němce opět do vedení. Čtyři minuty před koncem třetiny hrála Kanada první přesilovou hru v zápase, při které si vytvořila obrovský tlak, který nakonec skončil gólem neobsazeného Crouse. Do šaten se tak odcházelo za nerozhodného stavu 2:2.

Do třetí třetiny vstoupila Kanada velmi aktivně. Za tuto aktivitu byla Kanada odměněna po pěti minutách. Německou chybu v rozehrávce potrestal Blais. Kanada šla tak poprvé v zápase do vedení. Ihned vzápětí mohl skóre navýšit Lucic, ovšem jeho střela zamířila pouze do tyče.

Z obou stran se hrál opatrný hokej. Němci si však vytvořili obrovskou šanci, při které jednomu z hráčů Německa sjel kotouč z hole. Z následného protiútoku se prosadil Toffoli a zvýšil na 4:2 pro Kanadu. Němci zvýšili aktivitu a snažili se s utkáním ještě něco udělat. Díky tomu se začala hra přelévat z jedné strany na druhou. 

Německo zkusilo tři minuty před koncem hru bez brankáře, která byla málem ihned vzápětí potrestána, Kanada ovšem trefila tyč. Němci se dokázali usadit v útočném pásmu. Na modré však udělal chybu Seider a Kanada pojistila svoje vítězstvím gólem do prázdné brány. Trefil se Laughton. Do konce zápasu již žádný gól nepadl a Kanada tak zvítězila 5:2

Kanada získala 28. zlato z mistrovství světa, čímž se osamostatnila na první pozici v historických tabulkách. Německo získalo třetí stříbro na mistrovství světa a po stříbrné medaili z olympiády ve Pchjongjangu v roce 2018 si připisují další medailový úspěch.

Historický bronz bere Lotyšsko

Lotyšsko si připsalo svoji první medaili z mistrovství světa v ledním hokeji. Američané sice byli po většinu utkání aktivnější, nicméně prakticky celý zápas dotahovali skóre. Lotyši v utkání vedli 1:0 a 2:1. v 7. minutě třetí třetiny šel tým USA poprvé v zápase do vedení. Lotyšsko dokázalo odpovědět pět a půl minuty před koncem zápasu. V prodloužení poté na puku dominovali Američané, avšak nedokázali ani jednou vystřelit. Lotyšsko se dokázalo prosadit hned z první střely na bránu v čase 1:22 a tím získat historický bronz.

Finále:

Kanada – Německo 5:2 (10:47 Blais, 37:28 Crouse, 44:51 Blais, 51:51 Toffoli, 58:06 Laughton – 7:44 Peterka, 33:47 Fischbuch)

O 3. místo:

USA – Lotyšsko 3:4pp (9:45 Grimaldi, 19:03 Grimaldi, 46:19 Coronato – 7:49 Bukarts, 16:08 Jaks, 14:21 Rubins, 61:22 Rubins)

zdroj: autorský text.

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...