Connect with us

Zadejte svůj dotaz

Sport

Nepopulární Rangers zpět v Praze: Zápas, který spojuje fanoušky pražských rivalů, je tu!

Čeští fotbaloví fanoušci dnes budou s napětím sledovat pohárový souboj mezi Spartou a Rangers nejen proto, že se jedná o druhý zápas skupinové fáze Evropské ligy. Hlavním důvodem je březnová odveta osmifinále Evropské ligy mezi skotským klubem a Slavií, jež se proměnila v totální skandál. Většina slávistických příznivců drží palce svému největšímu rivalovi a chce odplatu za kriminální zákrok na Ondřeje Koláře i nařčení Ondřeje Kúdely z rasismu, který se nikdy neprokázal.

Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK

I přesto, že se sparťanští hráči soustředí pouze na svůj zápas a nezaobírají se tím, co se dělo v jarním utkání, fanoušci celou situaci vnímají jinak. Jakmile proběhl los a na oficiálním instagramu Sparty byla zveřejněna skupina A, začaly se pod příspěvkem objevovat komentáře nejen od fanoušků Sparty, ale i Slavie. „Ukažte Rangers svoji sílu a pomstěte nás,“ napsal fanoušek týmu z opačného břehu řeky. „Držte se proti Rangers,“ napsal další příznivce sešívaných. „Je mi úplně jedno, že jsem slávista. Český kluby by měly v Evropě držet spolu. Doufám, že Rangers pošlete domů,“ přidal se další fanoušek.

Od třaskavé osmifinálové odvety Evropské ligy v Glasgow uplynulo 6 měsíců, jen stěží se však zapomene na některé momenty. Nejen, že Rangers předváděli extrémně tvrdou hru, dokonce jeden z hráčů glasgowského celku málem ukončil kariéru slávistickému brankáři Ondřeji Kolářovi. Brutální faul útočníka Kemara Roofeho obletěl celý svět. A není divu. Českého brankáře mohl svým hrůzostrašným zákrokem klidně zmrzačit, ne-li zabít.

Zdroj: Archiv SK Slavia Praha
Zraněný Ondřej Kolář
Zdroj: Archiv SK Slavia Praha

Za svůj nebezpečný faul viděl Roofe ihned červenou kartu, následný trest od disciplinární komise Evropské fotbalové asociace UEFA byl ale v celkovém součtu poměrně směšný. Roofe obdržel trest v podobě zákazu startu v celkem čtyřech utkáních pod správou UEFA.

Největší kauzou vyhrocené bitvy je údajná rasistická urážka slávistického obránce Ondřeje Kúdely na adresu záložníka Rangers Glena Kamary. Ten podle Slavie po utkání Kúdelu zbil v útrobách stadionu, údajně za přítomnosti trenéra i delegáta UEFA. I přesto, že se rasismus u slávistického hráče nikdy neprokázal, disciplinární komise UEFA ho potrestala zákazem startu v 10 utkáních v soutěžích UEFA za údajnou rasistickou urážku. Český obránce tím pádem přišel o mistrovství Evropy. Finskému záložníkovi tmavé pleti, který po utkání fyzicky napadl Kúdelu v útrobách stadionu v Glasgow, zastavila disciplinární komise činnost na tři utkání.

Otázka je tedy jasná – Promítne se v dnešní důležité bitvě mezi Spartou a Rangers březnové střetnutí? Steven Gerrard si nemyslí, že by se dozvuky jarního střetnutí s největším rivalem Sparty přenesly i do dnešního duelu na Letné. „Mluvil jsem s Glenem i Kemarem. Jsou v pohodě a oba se těší, že pomůžou týmu,” prohlásil kouč Rangers.

Zdroj: Archiv SK Slavia Praha
Glen Kamara a Jan Bořil
Zdroj: Archiv SK Slavia Praha

Kamarův právník je ale opačného názoru, a dokonce varoval všechny fanoušky glasgowského klubu, ať do Prahy raději nejezdí. „Bojím se o bezpečnost kohokoli, kdo cestuje do Prahy – hráčů a fanoušků. Mám podezření, že ti ultras by vyhledávali fanoušky Rangers, kteří by neměli šanci. Nejlepší, co mohou udělat, je zůstat v bezpečí doma,“ řekl britskému bulvárnímu listu Daily Record Anwar. Skotský právník a aktivista pákistánského původu, jenž zastupoval Kamaru, je toho názoru, že příznivcům Rangers hrozí nebezpečí od násilnických ultras, kteří podle něj patří k táborům Sparty i Slavie.

Rasismus promluví i do dnešního utkání, Sparta totiž pyká za rasistické chování některých jedinců a na Letnou nesmí dospělí příznivci. Díky výjimce pro organizované dětské skupiny však na stadion může přijít 10.000 dětí od šesti do 14 let s doprovodem. Kapacita je už naplněná a trenér Sparty Pavel Vrba slíbil skvělou atmosféru. „České děti dokážou udělat takovou atmosféru, že se budete cítit jako ve Skotsku,“ řekl kouč sparťanských fotbalistů s úsměvem skotské televizní reportérce den před střetnutím s Rangers. Spartě držíme palce a doufáme, že se to tentokrát obejde bez zranění i jiných nepříjemností.

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Vrabci na střeše si o tom štěbetali už dlouho, ale ani jeden z nich vztah zatím oficiálně nepotvrdil. Po zhlédnutí 11. epizody reality show...