Bude se opakovat rok 2008?
Olympijské hry v Číně by měly být zahájeny 4. února 2022. Senátoři v usnesení upozornili na masivní porušování lidských práv a svobod, genocidu a zločiny proti lidskosti, etnickou diskriminaci nebo potlačování náboženských a politických identit, ke kterým dochází především v oblastech Tibetu a Sin-ťiangu.
Rovněž připomněli rok 2008, kdy se Čína zavázala uspořádat olympijské hry jako „svobodné a otevřené“, namísto toho ale během letní olympiády v Pekingu uplatňovala zpřísněná opatření.
„Přidělení olympiády Číně podruhé poté, co selhala a nedodržela své závazky a sliby, je hrubá nepochopitelná chyba,“ řekl senátor Václav Láska. Jeho slova podpořil senátor a předseda výboru Pavel Fischer.
„V totalitní zemi, kde se lidem zakazuje, kde jednotlivec nemá žádnou roli, tak tam si musíme položit otázku, jestli u toho máme dělat stafáž. Olympiáda pro papaláše, to v žádném případě,“ prohlásil Fischer.
Čína usnesení odsoudila
Odpověď z Číny na sebe nenechala dlouho čekat. Čínská strana podle prohlášení mluvčího čínského velvyslanectví v České republice „silně odsuzuje pokus některých českých politiků o hrubou politizaci sportu, zasahování do vnitřních záležitostí Číny a provokaci k neúčasti na ZOH v Pekingu a je rozhodně proti takovým krokům.“
Návrh senátorů se dle čínské strany nesetká ani s příznivým ohlasem veřejnosti.
„Je nutno podotknout, že politizace sportu porušuje ducha Olympijské charty, škodí zájmům sportovců všech zemí a mezinárodnímu olympijskému hnutí. Pokus o takovou politickou manipulaci malé hrstky českých politiků není v souladu s očekáváním lidí a nemá šanci na úspěch,“ stojí mimo jiné v prohlášení.
Jiří Čunek vyjádřil pochybnosti
„Nemyslím si, že by dnes prezident Číny kvůli tomu nespal,“ zpochybnil Čunek (KDU-ČSL) smysl usnesení horní komory parlamentu. Česko by se podle něj mělo domluvit i s dalšími státy.
K diplomatickému bojkotu ZOH v Číně už před časem vyzvala americká předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi.