Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Fotbal

Skotsko jednou nohou na fotbalovém Euru. S průměrným týmem dokázal trenér divy

Skotští fotbalisté dorazí z fotbalového šampionátu dřív než pohlednice, které z místa konání pošlou své rodině. To je letitý vtip, který je skotskému národnímu týmu neustále předhazován. Pokud se tedy Skotové vůbec někam kvalifikují. Což se například v případě mistrovství světa stalo naposledy roku 1998. Teď se ale v severní části Velké Británie dějí divy.

zdroj: Facebook - UEFA Under-21 Championship
zdroj: Facebook - UEFA Under-21 Championship

Skotsko se mohlo stát prvním týmem, který by se kvalifikoval na EURO 2024. Příležitost zmařili norští fotbalisté, když porazili Gruzii. Takhle se oslavy oddálily. Skotové ale smutnit nemusí, protože o Euro by je už teď připravil jen zázrak.

Vedou skupinu A. Vyhráli pět zápasů z pěti. A přitom měli těžké soupeře – Španělsko doma zdolali 2:0, Nory porazili v Oslu 2:1 a s čistým kontem porazili také nevyzpytatelnou Gruzii. Kypr rozmetli 3:0 dokonce dvakrát.

Nikdo nečekal, že z této skupiny postoupí. Všichni ostatní konkurenti mají v kádrech obrovské hvězdy. Gruzínec Kvaracchelija a Norové Ødegaard a Haaland jsou nominováni na Zlatý míč, Španělé skládají reprezentaci z opor Barcelony a Realu Madrid. U Skotů stojí za zmínku jen McTominay z Manchesteru United a Robertson z Liverpoolu. Jinak jde o samé hráče průměrných či podprůměrných ostrovních klubů.

Skotové mají ale skvělého trenéra. Steve Clarke už je u reprezentace 4 roky a svůj tým proměnil v orchestr, který hraje přesně podle jeho not. Systém skotského národního týmu je vpravdě revoluční. Rozestavení se během zápasu neustále mění, někdy je to 4-2-3-1, jindy 5-4-1, občas také 7-0-3. Když útočí soupeř, je před skotským brankářem postavený autobus. Ale když Skotové dostanou balon, do útoku peláší alespoň 5 hráčů. Robertson a Hickey v pozici fullbacků jsou neskutečně rychlí, Christie dělá černou práci. Góly většinou udávají záložníci – McTominay má 4, McGinn 2.

Skoty čekají ještě 3 zápasy. Pokud uhrají aspoň 1 remízu, budou na Euru. Ale postoupit mohou i tehdy, když všechny duely prohrají. Což se pravděpodobně nestane, protože tento tým je vážně v laufu.

Zdroj: autorský článek

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...