Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Sport

Studující sportovce u nás čeká nepříjemná volba, stále víc jich odchází na americké univerzity. Pomáhá jim bývalý kapitán Sparty

Na začátku chtěl skloubit vzdělání s hraním hokeje, aby měl v případě neúspěšné sportovní kariéry i jinou možnost uplatnění. Robert Sovík nosil v juniorských letech na dresu pražské Sparty dokonce kapitánské céčko a měl našlápnuto do extraligy, volit mezi diplomem a sportovní kariérou ale nechtěl, tak se vydal za moře. Po dostudování získal atraktivní pracovní místo na newyorském Manhattanu a během toho se rozhodl, že pomůže svým vrstevníkům následovat svou cestu. Jen za posledních pár let Robertova firma USA Sport & Study pomohla na americké univerzity desítkám českých sportovců. Jeho podnikatelská činnost mu vynesla i místo v prestižní kategorii 30 pod 30 časopisu Forbes.

Zdroj: Jana Mensatorová/Bez frází
Robert Sovík Zdroj: Jana Mensatorová/Bez frází

Kdy vás jako kapitána juniorky napadlo vyzkoušet studium v Americe? 

Vždycky jsem musel kromě hokeje řešit i školu, záleželo mi na známkách a na osobním rozvoji. Studoval jsem v té době už Českou zemědělskou univerzitu a byl jsem vlastně jediný, kdo mezi tréninkama oblékal sako a chodil na zkoušky. Často se ty aktivity kryly a neměl jsem prostor soustředit se na oboje najednou. První myšlenka na odchod do Ameriky přišla při výběhu ve Stromovce, kdy mi starší spoluhráč Yorick Treille povídal o tom, co všechno zažil při studiu a hraní hokeje v zámoří. Pár měsíců samozřejmě vzala příprava na zkoušky a všechny další kroky toho náročného procesu, ale nakonec se to podařilo. Měl jsem v té době však už osm extraligových startů mezi profesionály, tím pádem jsem nemohl hrát hokej za univerzitu D1, ze kterých běžně odcházejí hráči třeba do NHL. 

Kde a co jste tedy studoval, abyste mohl hrát hokej? 

Studoval jsem ekonomii na Hobart and William Smith Colleges v New Yorku. Trvalo mi to jen tři roky, protože mi uznali několik předmětů z ČZU. Byla to akademicky kvalitní škola, která mi otevřela spoustu dalších možností uplatnění. Získal jsem stáž ve finančním sektoru, pracoval jsem přímo na Manhattanu a později mi vytvořili pracovní pozici přímo na míru, což bylo skvělé.

Mrzí vás, když vidíte bývalé spoluhráče slavit hokejové úspěchy, že jste vy s hokejovou kariérou nepokračoval, to vše vlastně kvůli osmi startům v extralize?

Tím, že jsem si prošel tím vším, čím jsem prošel a mohl studovat v Americe, mě to určitě nemrzí. Zůstávám nohama na zemi a uvědomuju si své limity. Zároveň mě to naučilo, že životní cesta každého z nás je vždy větší než jeden daný moment. Získal jsem skvělé vzdělání, měl jsem možnost pracovat přímo na Manhattanu a v mé nynější firmě se postupně obklopil skvělými lidmi. Bývalým spoluhráčům, kterým se dneska daří, to ze srdce přeju. Ať už je to Míra Forman, který dlouhodobě patří k oporám Sparty nebo třeba velký kamarád Daniel Přibyl, který se dokázal vrátit po rozsáhlém zranění. Samozřejmě hokej pořád hraju, nezanevřel jsem na něj. Hraju ale pro radost a to mi stačí. To, co mi hokejová léta dala, pořád využívám v kariérní oblasti.

Co vám dalo studium americké univerzity? 

Především možnost fungovat ve skvělém prostředí, kde jsem měl dost prostoru na hraní hokeje a zároveň mohl studovat. I díky tomu prostředí se postupně rodil projekt USA Sport & Study. Užil jsem si i plnohodnotný život v New Yorku, práci v Rockefellerově centru na Manhattanu. Byl jsem ale zhýčkaný myšlenkou vlastního projektu, takže jsem se později vydal touto cestou a jsem za to nesmírně rád, protože mě tato práce naplňuje.

Jak se zrodila myšlenka na USA Sport & Study? 

Samotný nápad se zrodil v mysli mého kamaráda Petra Boháčka, který také studoval a sportoval za mořem. Několik měsíců jsme spolu pracovali. Původně to bylo jen hobby, pomoct pár známým jít podobnou cestou, jakou jsme šli my dva. Měl jsem hokej, školu, hledání stáže a tohle bylo až na čtvrté koleji. Pak jsme tu myšlenku ale začali rozvíjet, přišli první lidi a brzo jsme okolo nich postavili celou organizaci.

Robert Sovík. Zdroj: Jana Mensatorová/Bez frází

Jak funguje vaše firma dnes, kam se vyvinula?

Soustředíme se na studující sportovce a optimalizaci procesu od výběru školy přes přípravu i následný přechod za moře a jejich studium a sport. Jde nám o to, aby takoví lidé učinili ty nejlepší kroky ještě před samotným ucházením se o stipendium. Například práce na angličtině, příprava na testy, ale i na mentální aspekty celého procesu. Přeci jen, budou dlouho za mořem, daleko od rodiny a přátel, v jiném prostředí, v jiné mentalitě a novém kolektivu. A ta práce se studenty probíhá i potom během jejich doby v USA. Nejde nám jen o to, aby zažili čtyři pěkné roky na univerzitě, ale aby ta návratnost investice byla co největší, tedy aby si během toho období otevřeli dveře ke skvělé a úspěšné kariéře, ať už ve sportu nebo v práci. 

Co je třeba udělat pro to, aby se v Česku změnily podmínky pro sportovce, kteří chtějí zároveň studovat a věnoval se vzdělání i sportu souběžně? 

Prvním krokem je vzájemný respekt obou sfér. Je třeba, aby akademické prostředí začalo chápat, že sportovci nejsou jen vymlácené hokejky a kopačky, ale že to mohou být lidé nápomocní do společnosti. Naopak sport zase musí respektovat akademické prostředí. Známe příklady skvělých sportovců, kteří studují v Česku vysoké školy a obě strany na ně tlačí, aby si vybrali jedno nebo druhé. Je samozřejmě i mnoho příkladů, kde se propojení školy a sportu podařilo, ale to jsou jen jednotlivci. Aby to mohlo fungovat dlouhodobě, je potřeba systémových změn a ty mohou trvat desítky let. Naproti celé věci jde projekt Univerzitní liga ledního hokeje, která je takovou první systémovou vlaštovkou. Univerzita díky těmto aktivitám lépe vidí, že sport může být vhodnou součástí, ne protivníkem. 

Kolik studentů už vaší službou prošlo a studuje v USA? Kolik už jich úspěšně dostudovalo? 

Studentů za mořem máme aktuálně přes sto. Celým procesem od příprav až po vystudování prošlo lehce přes deset lidí. Je to ta první vlna, která s námi byla v začátku a teď, po čtyřech letech, dostudovala.

Je to tak, že většina z těchto studentů zůstává v Americe, nebo se spíše vrací do Česka a využívá amerického diplomu na našem trhu práce? 

Pracovní trh v Americe je přehlcený, absolventi mohou zůstat, nebo to zkusit v Evropě. Vidím, že se teď spíše vracejí. Ale pár z nich chce zůstat alespoň chvíli v Americe, získat stáže nebo jiné pracovní zkušenosti, které pak uplatní na našem trhu práce a ještě tím zvýší svou hodnotu. Snažíme se, aby se studenti dívali dál než na ty čtyři roky, tedy aby se už během studia snažili získávat stáže, a ještě tak vylepšili svoji pozici. 

Robert Sovík. Zdroj: Prim

V poslední době se zaměřujete nejen na sportovce, ale i na ostatní talentované mladé lidi, kteří chtějí studovat v zámoří. Jak se vám v této oblasti daří? 

Od začátku jsme se soustředili na to, abychom pomohli jednotlivci. Časem nás oslovili i studenti nesportovci a i když je to trochu jiné prostředí, pořád se jednalo o univerzitní prostředí, takže jsme začali pomáhat s přesunem i jim. Nedávno vznikl přidružený projekt Harpier Study, kde se o takové nadané studenty a jejich přechod na zahraniční školy staráme. 

Pojďme shrnout, jaké všechny možnosti mají absolventi vašeho programu? 

Sportovci, kteří mají zároveň dobré známky, mají obrovský potenciál ucházet se o lukrativní pracovní místa. Věřím v to, že právě sport dává skvělou průpravu do pracovního prostředí. Sportovci umí konzistentně rozvíjet svou dovednost, umí komunikovat v týmu, pracovat s tlakem, snášet prohru či kritiku. Důležité je, že s naším programem se českému sportovci oddaluje rozhodnutí vybrat si mezi sportem nebo vzděláním o další čtyři roky, protože v Česku by tuto volbu musel činit nejspíš už během střední školy. Celý tento proces pak přináší i mnohé výhody v následném životě. Absolvent může buď zůstat v Americe a věnovat se profesionálnímu sportu, nebo tam pracovat, nebo se se svými zkušenostmi a univerzitním diplomem vrátit do České republiky, kde má právě díky tomu otevřených mnoho dveří. 

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...