Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Sport

Sportovní svět se zastavil: Všechny zápasy anglické Premier League jsou na počest zesnulé panovnice odloženy. Truchlí i ostatní sporty

Po úmrtí královny Alžběty II. ve věku 96 let se sportovní svět ponořil do obrovského smutku a truchlení. Památku milované panovnice krátce po oznámení jejího úmrtí spontánně uctili také fanoušci i hráči na stadionech West Hamu United a Manchesteru United, kde se hrála úvodní kola evropských pohárů. Premier League a Anglická fotbalová liga v pátečních dopoledních hodinách přišly s oznámením, že zrušily tento víkend utkání po smrti královny, přestože vláda Spojeného království prohlásila, že k tomu nemají žádnou povinnost. Očekává se, že budou zrušeny i další sportovní události.

Zdroj: Oficiální účet Manchesteru United
Zdroj: Oficiální účet Manchesteru United

Buckinghamský palác oznámil úmrtí královny kolem 18:30 tamního času, tedy přesně v době, kdy se otevřely turnikety Londýnském stadionu, kde se chystali k duelu Konferenční ligy fotbalisté West Hamu United proti rumunskému týmu FCSB.

Poté, co byla smutná událost oznámena, nastoupili hráči obou týmů s černými páskami na pažích. Fanoušci v hledišti přitom spontánně spustili hromadný zpěv hymny God Save the Queen a vytvořili silnou emocionální atmosféru.

Minutou ticha uctili královninu památku také hráči Manchesteru United. „Manchester United sdílí smutek celého národa po zprávě z Buckinghamského paláce o smrti Její Výsosti královny Alžběty II. Klub vnímá její nesmírný přínos veřejnosti, a to včetně sportu ve Spojeném království, v Commonwealthu i po celém světě,“ znělo před startem utkání Evropské ligy na stadionu Old Trafford v Manchesteru.

V Curychu, kde zápas domácích s Arsenalem začal již v 18:45 SEČ, dorazila smutná zpráva v průběhu prvního poločasu. Hráči se proto postavili kolem středového kruhu a uctili památku až po návratu z kabin před začátkem druhého poločasu.

Premier League oznámila odložení víkendových zápasů

 „Premier League je hluboce zarmoucena zprávou o úmrtí Jejího Veličenstva královny Alžběty II,“ stálo v prohlášení. Naše myšlenky a soustrast jsou s královskou rodinou a všemi na celém světě, kteří truchlí nad ztrátou Jejího Veličenstva,“  bylo uvedeno na Twitteru po oznámení smutné zprávy.

Premier League a EFL vydaly v pátek prohlášení, v němž uvedly, že se rozhodly zrušit utkání tohoto víkendu, aby uctili „mimořádný život a přínos královny Alžběty pro národ“. Premier League vydala následující prohlášení „Na dnešním ranním setkání kluby Premier League vzdaly hold Jejímu Veličenstvu královně Alžbětě II. Abychom uctili její mimořádný život a přínos národu, a jako projev respektu, bude tento víkend odloženo zápasové kolo Premier League, včetně pondělního večerního zápasu.“

Richard Masters, výkonný ředitel Premier League, dodal: „My a naše kluby bychom rádi vzdali hold dlouhé a neochvějné službě Jejího Veličenstva naší zemi.“

Přidaly se i další sporty

„Jménem našich členů a všech, kteří jsou spojeni se skupinou European Tour a turnajem BMW PGA Championship, jsme se s velkým zármutkem dozvěděli o úmrtí Jejího Veličenstva královny Alžběty II,“ oznámila DP World Tour.

Angličané Tommy Fleetwood a Andy Sullivan se dělili o vedení v turnaji BMW PGA Championship, když se dozvěděli o skonu královny. Zápas se okamžitě přerušil. V době přerušení hry bylo na hřišti ještě 30 golfistů. „Jsme velmi zarmouceni, když jsme se dnes dozvěděli o úmrtí Jejího Veličenstva,“ uvedl Peter Forster, kapitán Royal and Ancient Golf Clubu, prostřednictvím prohlášení. 

„Její ztráta je nezměřitelná. Je to den plný emocí, i já jsem plný emocí. Znala koně skrz naskrz, takže bylo potěšení bavit se s ní o koních a i o dalších věcech,“ vzpomínal Nicky Henderson, jenž trénoval závodní koně pro královnu i její matku.

„Motosport a speciálně formule 1 má své srdce ve Spojeném království. A královská rodina nás během let plně podporovala. Víkendové závody se budou konat na počest její výsosti,“ odkazoval na blížící se Velkou cenu Itálie prezident Mezinárodní automobilová federace (FIA) Mohammed Ben Sulayern.

Na sociálních sítích se loučily i sportovní osobnosti jako tenista Roger Federer, boxer Tyson Fury nebo atlet Mo Farah. „Její činy poznamenaly celé generace,“ napsal na Twitteru brazilský fotbalový velikán Pele, který se s královnou osobně setkal při její návštěvě Ria de Janeira v roce 1968. Její památka bude trvat navždy.

Královna Alžběta II. měla silné vazby se sportovní komunitou, kdy během své vlády povýšila do rytířského stavu desítky sportovců, včetně tenisty Andyho Murrayho, cyklisty Bradleyho Wigginse a běžce na dlouhé tratě Mo Faraha.

Zdroje: DailyMail, ESPN.com, Sport.cz, irozhlas.cz

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...