Connect with us

Zadejte svůj dotaz

Sport

V Kolíně se rozhodne o jedenasedmdesátém mistru ČR v cyklokrosu. Kdo je největším favoritem?

Město Kolín po 5 letech opět hostí Mistrovství České republiky v cyklokrosu, které se bude konat již tuto sobotu 8. ledna. Na startovní listině by se podle dosud přihlášených závodníků mohlo objevit více než desítka žen a 35 mužů. Mezi ženami se připisuje nejvíce šancí Kristýně Zemanové a obhájkyni titulu Pavle Havlíkové. Kteří cyklokrosaři by mohli ovládnout mužský závod?

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

V úterý dopoledne proběhla v pražské restauraci U Medvídků tisková konference k Mistrovství České republiky v cyklokrosu, které se zúčastnili ředitel Českého svazu cyklistiky (ČSC) Petr Marek, předseda komise cyklokrosu Petr Balogh, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu Petr Kesner, ředitel závodu Jan Slavíček, trenér reprezentace cyklokrosařů Petr Klouček a cyklokrosař Tomáš Paprstka.

Podle ředitele závodu Jana Slavíčka bude cyklokrosové mistrovství republiky vrcholnou sportovní akcí roku 2022 ve městě. „Závod je již sedmnáctým ročníkem Velké ceny města Kolína v cyklokrosu. Název není náhodný, je oceněním podpory, jakou cyklistika u kolínské radnice má. Věříme, že divákům v Borkách nabídneme skvělou podívanou s úspěšným výsledkem domácích závodníků a že budou ze sobotních Borků odcházet nadšení,” uvedl Slavíček a dodal: „Určitě vás všechny zvu, abyste se přijeli podívat do Kolína. Budeme moc rádi, když tam budete osobně a přesvědčíte se o tom, že cyklokros opravdu žije a je v Kolíně doma.“

Foto: Miloš Schmiedberger
Jan Slavíček a Petr Balogh
Foto: Miloš Schmiedberger

Mistrovský závod žen odstartuje v pravé poledne (živě web ČT Sport). Mezi ženami bude obhajovat titul osmatřicetiletá Pavla Havlíková (Lawi junior team), jež bude v Kolíně útočit na zisk svého devátého titulu. V letošní sezoně domácí jezdkyni však zastínila vycházející hvězda Kristýna Zemanová (Brilon Racing Team). Osmnáctiletá studentka gymnázia v Mladé Boleslavi letos vyhrála čtyři závody z šestidílného seriálu Toi Toi Cup a ovládla ho i celkově.

Elitní kategorie mužů přijde na řadu ve 13.30 hodin (živě na ČT Sport). Ve startovním poli závodu mužů bude největším favoritem čtyřnásobný mistr republiky a současný nejlepší domácí cyklokrosař Michael Boroš (Elkov Kasper), souboj o titul mu bude chtít znepříjemnit především domácí jezdec a loňský vicemistr Tomáš Paprstka (Expres CZ – Tufo Team Kolín). Naděje se také vkládají do Matěje Stránského (Brilon Racing Mladá Boleslav) a mladšího z bratrské dvojice Ťoupalíků – Jakuba. 

Foto: Michal Červený
Obhájce titulu Michael Boroš
Foto: Michal Červený

Pořadatelé očekávají velkou diváckou účast, pro návštěvníky půjde do prodeje tisíc vstupenek na atletický stadion. Diváci budou moci sledovat nejen několik průjezdů závodníků stadionem, ale celý závod z velkoplošné obrazovky s převzatým přímým přenosem České televize. Vstup bude samozřejmě umožněn i novinářům, kteří se mohou akreditovat a dostanou vesty pro fotografy. K dispozici budou mít i prostory, kde si budou moci zahřát a v klidu pracovat.

„Kolín je moje rodné město, takže jsem rád, že se zde poněkolikáté bude konat Mistrovství České republiky. Pořadatelé se ho vždy zhostí na výbornou, takže očekávám, že to bude opět na vysoké sportovní úrovni,“ uvedl na tiskové konferenci prezident Českého svazu cyklistiky Petr Marek.

Foto: Miloš Schmiedberger
Tisková konference k Mistrovství České republiky
Foto: Miloš Schmiedberger

Mistrovství České republiky v cyklokrosu se v Kolíně uskuteční již popáté, z toho potřetí na trati v lesoparku Borky. Trať v Borkách, dlouhá 3.400 metrů, je totožná s tou, kterou závodníci i diváci znají z předchozích ročníků. Start a cíl má na atletickém stadionu, z něhož závodníci vyjedou na labské nábřeží a pojedou směrem k tenisovým kurtům. Okruh pak pokračuje odbočením doprava do lesního terénu, mine fotbalová hřiště a po dlouhé lesní pasáži se na závěr vrátí opět na atletický stadion.

„Kolín je sportovní město a my získali zázemí na atletickém stadionu a na závody vždy chodí dobrá divácká kulisa. Letos navíc využijeme i víceúčelovou sportovní halu, kde po skončení závodů bude slavnostní vyhlášení nejlepších. Trať je standardní, prakticky stejná jako v minulých letech, držíme se známého rčení neměň to, co funguje. Rozhodovat bude nejspíš výjezd ze stadionu, kde jsou umělé překážky a potom stav trati v písčitých pasážích,“ řekl Slavíček.

Domácí šampionát je důležitý i z toho důvodu, že se v něm rozhodne o definitivní nominaci na mistrovství světa, které se bude konat na konci ledna v Americe, kam by podle slov reprezentačního trenéra mělo odcestovat 13 závodníků.

Foto: Miloš Schmiedberger
Petr Klouček a Tomáš Paprstka
Foto: Miloš Schmiedberger

„V juniorkách je výběr už jasný, pojede Kateřina Hladíková, Vanda Dlasková, Julia Kopecky na 90 % a Eliška Hanáková. Juniory vezmeme s největší pravděpodobností 3, jisté to má Václav Ježek a František Hojka. O třetím, případně čtvrtém, se rozhodně teď v sobotu na MČR Elite. Z kluků U23 pojede Matěj Stránský, z holek U23 Kristýna Zemanová, za ženy elite pojede Kateřina Nash a v mužích elite by měl jet Michael Boroš. Nominace ale ještě není finální a jasné stanovisko bude v nejbližších dnech po domácím šampionátu,“ uvedl reprezentační trenér Petr Klouček.

Zdroj: MTBS.cz, Cyklokroskolin.cz

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...