Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Sport

V pátek odstartuje nejdůležitější šachový turnaj posledních let

Současný mistr světa v šachu Magnus Carlsen z Norska bude v následujících týdnech v Dubaji obhajovat svůj post proti ruskému vyzyvateli Janu Něpomňaščim. Kdo je favoritem a v čem se souboj o titul šachového krále tolik liší od ostatních „sportovních“ soutěží?

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Podoba nejvyšší šachové soutěže se sice divoce měnila ještě před čtyřiceti lety, instituci mistra světa v šachu už ale známe od konce 19. století. A i když existují další vrcholové turnaje (např. Světový pohár nebo Šachová olympiáda), zápas o titul mistra světa FIDE (Mezinárodní šachové federace) je nejprestižnější. Speciální je i svými pravidly.

Šachový král

Na rozdíl například od tenisu, dalšího individuálního sportu, vítěz šachového klání zůstává šampionem, dokud není v dalším zápase poražen. Magnus Carlsen se stal mistrem světa v roce 2013 a od té doby co dva roky poráží své vyzyvatele. Ti vzejdou z tzv. Turnaje kandidátů. Letos těsně zvítězil právě Rus Jan Něpomňaščij. Při zápolení s Carlsenem mu není dovoleno hrát pod ruskou vlajkou kvůli postihu, který na Rusko uvalila Světová anti-dopingová agentura. Hrát místo toho bude pod vlajkou FIDE.

Zdroj: ČTK
Magnus Carlsen hraje proti Fabiano Caruana na mistrovství světa v šachu
Zdroj: ČTK

Mistrovský zápas se koná v Dubaji v rámci světové výstavy EXPO 2020, která byla stejně jako šachové klání posunuta kvůli koronavirové pandemii. Třicetiletí velmistři spolu odehrají až 14 partií mezi 26. listopadem a 16. prosincem. Na programu je jedna partie denně a v případě rovného skóre se hraje tiebreak. Délky her se budou lišit, mohou ale trvat až 7 hodin. A jelikož styl obou hráčů je odlišný, analytici očekávají menší počet remíz a dynamičtější hru.  

Pomineme-li fakt, že na tak vysoké úrovni hráči musejí ovládat všechny aspekty hry co nejlépe, Něpomňaščij má oproti Carlsenovi tendenci hru více komplikovat, hrát riskantněji. Carlsen je zase vražedný v koncovkách, a i v pozicích, které počítač vyhodnotí jako remízu, dokáže vyčarovat nepatrnou výhodu. Ta se pomalu jako sněhová koule zvětšuje, a není překvapením, že často skončí v obličeji soupeři, který netuší, kdy jeho partie ztratila balanc.

Černé brýle jako v pokeru

Zdroj: Shutterstock
Michail Tal a Botwinnik při partii v květnu 1960 o mistra světa
Zdroj: Shutterstock

Psychika je velkým aspektem hry a v šachové mistrovské historii je spousta hráčů, kteří své oponenty dokázali u šachovnice psychicky rozložit. Proslulý tím byl třeba bývalý lotyšský mistr světa Michail Tal, přezdívaný „čaroděj z Rigy“. Tal byl velmi kreativní a ve svých kombinacích odvážný, svůj styl sám označil slovy: „Musíte vzít soupeře do hlubokého, temného lesa, kde dva a dva je pět a cesta ven je dost široká jen pro jednoho“. Tal dokázal obětovat figury, útočil, komplikoval a ve tváři při tom měl údajně ďábelský pohled. Tím jednou přiměl maďarsko-amerického velmistra Benka, aby si proti němu na partii v roce 1959 vzal černé sluneční brýle. Benko hru nicméně stejně prohrál.

Talův hypnotický pohled byl podle některých slabý odvar proti vzezření Garriho Kasparova. Velmistr Yasser Seirawan se smíchem vzpomíná na své hry s Kasparovem takto: „U šachovnice byl jako bestie zavřená v kleci, skoro jako by vrčel. Při partii někdy vstal (při dlouhých partiích je běžné, že hráči celou dobu nesedí u šachovnice, pozn. autor) a procházel se krokem jako neandrtálec, opřel se o stůl a zíral na vás. Také měl podivný způsob tahání figur. Když měl pocit, že udělal silný tah, figurku „šrouboval“ do šachovnice, jako by tím tah ještě posílil.“

Zdroj: Shutterstock
Garry Kasparov
Zdroj: Shutterstock


Ani jeden ze dvou letošních soupeřů sice neproslul svojí zvířeckostí, Magnus Carlsen je ale známý svým trash-talkem (jinými slovy „má kecy na soupeře“) myšleným (většinou) s nadsázkou. I díky tomu zůstává velice oblíbeným šachovým králem. 

Svátek šachového světa

Do čtvrtka se oba soupeři připravovali se svými týmy – kromě studia nejnovější teorie a přípravy hry proti specifickému oponentovi, hráči trénují i fyzicky. Ze hry v šach sice nikdy nikomu svaly nenarostly, špičkoví hráči se ale shodují na tom, že u mnohahodinové partie se nedá vydržet bez určité fyzičky. Existují případy, kdy hráči po náročných turnajích zhubli i deset kilo.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Souboj Carlsena a Něpomňaščiho bude pravděpodobně nejsledovanějším za dlouhou dobu – šachy se těší raketovému nárůstu v popularitě, mimo jiné díky seriálu Netflixu Queen’s Gambit, pandemickému lockdownu a rozšíření šachů mezi internetovými osobnostmi.

Nad první partii si velmistři podají ruce v pátek v půl druhé středoevropského času.

Zdroje dat:
Chess24, FIDE, Chess.com

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...