FIFA, jedna z nejvíce kritizovaných organizací světa. Neštítila se svěřit pořadatelství mistrovství světa ve fotbale Putinovu Rusku a následně Kataru. Média každou chvíli referují o jejích korupčních kauzách. Že by právě tato organizace patřila mezi nejhlasitější bojovníky za práva žen?
Skoro by se to tak mohlo zdát. Ale kdo v tom cítí nějakou klasickou FIFA levárnu, ten má pravdu.
V případě sporu o vysílání mistrovství světa žen ve fotbale, které se koná v červenci v Austrálii a na Novém Zélandu, šlo hlavně o peníze. Přední televizní stanice nabídly z pohledu Gianni Infantina, předsedy FIFA, příliš málo.
„Naší morální a zákonnou povinností je neprodat mistrovství světa fotbalistek pod cenou,“ řekl Infantino na jednání Světové obchodní organizace v Ženevě.
Televizní společnosti ale těžko šly přesvědčit, aby nabídly částku podobnou té, jakou vyplatily za vysílání MS mužů. Protože se šampionát koná v Austrálii a na Novém Zélandu, vysílací časy nebudou zrovna atraktivní – většina zápasů se hraje v dopoledních hodinách evropského času. A navíc, utkání ženského fotbalu poutají k televizním obrazovkám méně diváků než výkony Messiho, Haalanda nebo Neymara.
Tento týden ale došlo k dohodě. Přesná částka, za kterou FIFA svůj produkt prodala, není známá. Společně s nákupem práv na šampionát se ale televizní stanice zavázaly, že budou obecně vysílat více ženského fotbalu. „EBU (asociace veřejnoprávních televizních stanic) přislíbila, že přední televizní společnosti budou vysílat týdně alespoň jednu hodinu obsahu věnovanému ženskému fotbalu,“ uvádí Infantino. „Je to krok k tomu, aby ženský fotbal dále rostl.“
Zápasy MS žen 2023 odvysílá také Česká televize a Nova.
Zdroj: appnews.com