Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Domácí politika

Generál ve flanelce, milovník motorek a zastánce eura i homosexuálů. Kdo je nový český prezident Petr Pavel?

Novým prezidentem po Miloši Zemanovi se stane generál ve výslužbě Petr Pavel. Ve finále prezidentské volby porazil bývalého premiéra Andreje Babiš. Při volební účasti přesahující 70 procent získal ve druhém kole proti Andreji Babišovi po sečtení 99,9 procenta okrsků přes 3,3 milionu hlasů, což je nejvíce v historii. Petr Pavel hodlá do společnosti vnést slušnost, respekt a pokoru. Pojďme se společně podívat na některé zajímavosti o budoucí hlavě státu.

Zdroj: Profimedia/ČTK
Zdroj: Profimedia/ČTK

Petr Pavel se narodil v roce 1961 v Plané u Mariánských Lázní. Jeho otec byl plukovníkem a rovněž členem KSČ, působil jako zpravodajec. Ve 14 letech nastoupil na Vojenské gymnázium v Opavě a později na Vysokou vojenskou školu ve Vyškově.

„Armáda se stala mou profesí na celý život, mou ambicí bylo stát se elitním výsadkářem v Prostějově. Abych zvýšil své šance prodrat se úzkým sítem výběru a sen si splnit, ve 21 letech jsem podal přihlášku do KSČ a v letech 1985–1989 jsem byl jejím členem. Narodil jsem se do rodiny, kde bylo členství v KSČ považováno za normální věc. Sám jsem tehdy neměl dost informací a zkušeností, abych vyhodnotil zločinnost tehdejšího politického režimu. Dnes vím, že to byla chyba,“ vysvětlil Pavel svoji minulost spojenou s KSČ, jež se během prezidentské kampaně častokrát řešila.

Ještě dříve, než se Pavel dostal do vedení armády, v 90. letech stanul uprostřed krvavého konfliktu balkánských válek. Působil u jednotek UNPROFOR, které měly dohlížet na příměří mezi Srby a Chorvaty. Jednotka, které velel, úspěšně osvobodila skupinu obklíčených francouzských vojáků. Tato akce získala české armádě velké mezinárodní uznání.

Zelená pro euro, eutanázii i sňatky homosexuálních párů

Pozitivně se Pavel staví například k přijetí eura„Mnoho firem, které jsou především orientované na export, už svůj platební styk v eurech provádí. Debata u euru u nás je mnohem víc založena na emocích než na racionálních argumentech, takže by bylo dobré, kdyby vláda našla odvahu a všem lidem zodpovědně vysvětlila všechna pro a proti a začala konat kroky k tomu, abychom na euro mohli přejít“ uvedl Pavel v předvolebním rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Jako prezident by podpořil jak sňatky homosexuálních párů, tak adopce dětí stejnopohlavními páry. Byl by pro zavedení eutanazie, k čemuž ho vede především úmrtí jeho maminky na rakovinu. Proti se naopak staví proti zavedení trestu smrti.

Flanelová košile

Symbolem kampaně generála Pavla se stala flanelová košile, ve které se nechal nafotit při prezentaci svého volného času. Podle svých slov v ní skutečně tráví nepracovní chvíle. Jednu z nich dokonce během debaty na CNN Prima NEWS daroval své konkurentce Danuši Nerudové, která ho v druhém kole veřejně podpořila.

Motorky

Petr Pavel se netají ani tím, že je vášnivým milovníkem motorek. Poprvé měl v rukou moped, přes Jawu 350 nakonec přešel k cestovní endurům i sportovnějším motorkám. „Hodně jsem se vybláznil na Suzuki 650 Dakar. Pak jsem měl hondy, yamahu, ke svému velkému překvapení jsem nakonec skončil u BMW R1200 GS,“ uvedl Pavel v rozhovoru pro iDnes.

Zdroj: CNN Prima NEWS, iDnes.cz

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...