Přitom ve své době šlo o skutečný fenomén. Píše se rok 1963 a milovníci populární hudby už vnímají nástup Karla Gotta, Evy Pilarové nebo Waldemara Matušky, po následující dekády stálic českých koncertních scén. Jenže jestli v tu dobu existoval někdo, kdo opravdu uměl strhnout davy fanoušků a přivést dívky a ženy do mdlob, byl to mladý blondýn s nezbytnými tmavými brýlemi.
Miki Volek se narodil 21. května 1943 v Uherském Hradišti. Odtud pocházel jeho zvláštní styl mluvy – vždy mluvil zásadně spisovně, dokonce i v hospodě s kamarády. U velké hvězdy rokenrolu značně nezvyklé.
Otec propadal alkoholismu a roku 1969 skončil pod koly tramvaje. Miki od té doby žil se svojí maminkou. Právě ona v něm probudila zájem o hudbu, právě díky ní se učil hrát na kytaru a klavír.
Největší slávu si ale získal svým zpěvem. Přesněji řečeno tím, co při zpěvu předváděl – zatínal pěst, vykopával koženou botou vysoko do vzduchu a rytmicky se třásl v kolenou. Publikum burcoval k tomu, aby strhlo velký rámus, což se pochopitelně nelíbilo tehdejším recenzentům a komunistickým funkcionářům, kteří ve zpěvákovi viděli nevkusného frajírka se zápaďáckými manýry.
Miki Volek však uměl zpívat. Měl hlas vyzrálého soulmana a písním, jako byly Zloděj dobytka nebo Fůra chyb, dokázal dodat velmi bolestný, smutný výraz.
Promítal se v tom bezpochyby stav jeho duše. Šlo o melancholika a také překvapivě notorického trémistu. Aby vlezl na pódium, musel do sebe hodit několik panáků. A neskončil jen u nich. Už od 60. let byl Volek závislý na drogách, především na fenmetrazinu.
Volkova hvězda začala zacházet už koncem 60. let. Zájem publika se přesunul na kapely, jako byli Olympic, případně na uhlazené zpěváky typu Laufera, Bobka či Gotta, kteří měli příjemné vystupování a tak byli přijatelnější i pro režim. Volek vystupoval od 70. let s kapelou Transit, ale chřadl. Projevoval se následek užívání drog a alkoholu.
V 90. letech už byl zpěvák v podstatě bezdomovcem. Prodal obrazy a hudební nástroje, nakonec přišel i o byt. Jak zjistili mladí studenti FAMU, kteří o něm točili dokumentární film, Volek se stal nadšeným podporovatelem Miroslava Sládka. Nakonec zemřel na krvácení do jícnu v srpnu 1996. Přesné datum není známo – jeho mrtvé tělo bylo objeveno až 14. srpna. Miki Volek už byl v tu dobu bez fanoušků, bez přátel i bez rodiny. Zemřel ve věku 53 let.
Zdroj: Reflex
