Nad Antarktidou se nově otevřela ozonová díra. A je obrovská. Díra snímkovaná družicí Copernicus Sentinel-5P dosáhla ohromující rozlohy 26 milionů kilometrů čtverečních. Je to skoro stejná rozloha, jakou má dohromady Rusko a Čína.
Díra byla zkoumána pomocí spektrometru Tropomi. Tento přístroj rozšiřuje možnosti monitorování atmosféry tím, že identifikuje odlišné stopy plynů v různých segmentech elektromagnetického spektra. To umožňuje přesné zobrazování široké škály znečišťujících látek s vyšším rozlišením.
Původ ozonové díry je zatím neznámý. Vědecká obec soudí, že za obrovskou dutinou v ochranném štítu planety stojí loňská erupce podmořské sopky Hunga Tonga v Pacifiku počátkem roku 2022. Tento vulkán vybuchl silou více než 100 hirošimských bomb a vystřelil tak vodní páru až do mezosféry, tedy do výšky 80 až 100 kilometrů nad mořem.
Erupce tedy vymrštila do ochranného štítu Země 50 milionů tun vody, takže zde došlo k 10% nárůstu atmosférické vody. Vodní pára rozpadající se na ionty, které reagovaly s ozonem, mohla narušit atmosféru Země.
Zdali je to opravdu vysvětlení dutiny nad Antarktidou, to zatím stále není jisté. Někteří vědci soudí, že se na vytvoření ozonové díry mohl podílet i jev El Niño.
Zdroj: Věda ČT24