Prokopjev a Petělin mají po dvou dětech, Rubio má dokonce 4 děti. Přes rok ale své ratolesti neviděli. Byli od nich vzdáleni pořádný kus cesty – většinu času totiž strávili na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).
K ní se dostali prostřednictvím vesmírné lodi Sojuz MS-22, která odstartovala 21. září 2022. Po 3 hodinách letu se spojila s ISS, kde se astronauti zapojili do programu stanice. Rubio za rok podnikl tři výstupy do volného prostoru, když byly zapotřebí opravy na lodi. S ISS celkem 5936x oblétl kolem země a urazil s lodí 250 milionů kilometrů, což odpovídá 328 cestám na Měsíc a zpět. Samozřejmě také odvedl kus práce na vesmírném výzkumu.
Francisco Rubio přepsal historické tabulky. S délkou letu 370 dní, 21 hodin a 22 minut má nejdelší pobyt ve vesmíru ze všech amerických astronautů. O 15 dní překonal krajana Marka Vande Hei. Kolegové Rubia z Ruska Prokopjev a Petělin strávili ve vesmíru stejně dlouho, ale rekordmany své země nejsou. Stále nepřekonaná zůstává mise Valerije Poljakova, který mezi lety 1994 a 1995 pobyl ve vesmíru neskutečných 437 dní a 18 hodin. Poljakov zemřel ve věku 80 let loni v září, krátce před startem mise Rubia, Prokopjeva a Petělina.
Zdroj: nasa.gov