Až do 60. let 20. století se udával jako rok Václavovy smrti 929. Ale poté si historici všimli zmínky benediktinského mnicha Widukinda z kláštera Corvey, který datuje Václavovu smrt na rok 935. Proč má tento zápis podle historiků takovou relevanci? Protože Widukind tuto událost klade do historických souvislostí. Václav měl zemřít mezi onemocněním krále Jindřicha Ptáčníka, jenž ochrnul v důsledku záchvatu mozkové mrtvice (podzim 935) a korunovací nového německého krále Oty I. (srpen 936). Podle toho můžeme poměrně přesně vymezit Václavovu smrt. Pokud historici chtěli zachovat tradiční datum 28. září, na který od té doby připadá Václavův svátek, je jediným myslitelným datem 28. září 935.
A jak to se smrtí českého knížete bylo? Většina lidí má představu, že jej vlastní rukou zabil jeho bratr Boleslav. Ve skutečnosti tuto verzi neuvádí snad žádný pramen. Kroniky líčí, že jej ubili Boleslavovi spiklenci, když byl Václav na cestě na jitřní. V kostele přitom král nenašel útočiště, protože mu kněz Krastěj neotevřel. Staroslověnské legendy uvádí tyto jména vrahů: Tira, Česťa a Hněvsa.
Legendy říkají, že k vraždě došlo na Boleslavův příkaz. Ale ani to nemusí být pravda. Historik Dušan Třeštík říká, že Boleslav nechtěl Václava zabít, ale že došlo ke sporu mezi oběma bratry a Boleslavovi služebníci v horečné snaze bránit svého pána omylem Václava zabili.
Zdroj: denik