Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Uncategorized

Švýcarské ledovce mizí před očima. Za dva roky ztratily tolik objemu, kolik za předchozích 30 let

Tání ledovců v Alpách dramaticky zrychlilo. V letech 2022 a 2023 ztratily 10 % svého objemu. Stejné množství ledu se ztratilo mezi lety 1960 a 1990. Tloušťka ledu všech ledovců se v průměru zmenšila o 3 metry.

Zdroj: archiv autora článku
Zdroj: archiv autora článku

Výsledek je ten, že ledovcové jazyky se hroutí a menší ledovce úplně mizí. Vědci mohli ústup ledu sledovat takřka v přímém přenosu u horské stanice Piz Corvatsch. Z této stanice je výhled na vrchol Piz Murtèl, ještě nedávno pokrytý ledem. Bílá pokrývka, která zde byla vidět v roce 2005, je nyní pryč. Tání sněhu bylo zaznamenáno i v jižním Valais a Engadinu v případě ledovců v nadmořské výšce více než 3200 metrů.

Důvodem jsou teplá a suchá léta. Vědci uvádí, že nadmořská výška, ve které srážky mrznou, je nyní na hodnotě 5289 metrů nad mořem. To je výše než kdykoli předtím – loni toto roční maximum činilo 5184 metrů. Přitom vrcholek Mont Blancu, nejvyšší hory Alp, leží ve výšce 4808 metrů.

Před táním ledovců varuje i Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC). Již v roce 2019 ve zvláštní zprávě předpověděl, že nízko položené ledovce, jako jsou ty v Alpách a Skandinávii, ztratí do konce století přibližně 80 procent své hmoty. Globální tání ledu a sněhu je uvedeno v seznamu 10 největších hrozeb vyplývajících ze změny klimatu.

Hroucení ledovců představuje bezprostřední nebezpečí i pro turisty pohybující se v Alpách. V červenci 2022 usmrtil sesuv ledovce na hoře Marmolada 11 lidí. Dva z nich byli Češi.

Zdroj: tagesschau.de

Může se Vám líbít

Hokej

Od 9. listopadu začíná v Nokia Areně Karjala Cup. Novou reprezentační sezónu zde otevře švýcarský démon Anders Ambühl. Tento muž už letos najel na...

Sticky Post

Zpravodajská agentura Reuters uvádí, že k dosažení nulových emisí do roku 2050 jsou nezbytné investice ve výši 2,7 bilionů dolarů ročně.

Politika

Amerika má 5, Česko 2, Slovensko 3 a Rusko jednoho. A Švýcarsko má hned 29. Řeč je o exprezidentech.

Sport

Nezvykle v roli outsiderů nastoupili čeští hokejisté v neděli 21. května na led proti Švýcarům. Ti ale pověst nebezpečného protivníka do puntíku splnili. Výběru...

Společnost

Rok 2022 je definitivně za námi. Co všechno nabídne ten nadcházející? Pokud věříte předpovědím francouzského astrologa Nostradama, neměli byste být příliš optimističtí.

Společnost

Evropané si letos na nevydařené léto rozhodně nemohou stěžovat. Zatím nejteplejší byl uplynulý týden, kdy teploty bořily letité rekordy, a to i na místech,...

Cestování

Máte hluboko do kapsy? Pak byste se měli vyhnout obloukem následujícím deseti destinacím. Dle nejnovějšího žebříčku společnosti ECA International v nich totiž šplhají náklady...