„Žijeme v nekonečném vesmíru, s nekonečným množstvím hvězd a planet,“ uvádí profesorka Catherine Heymans, ředitelka Skotské královské observatoře. „Nyní máme technologie se schopností zodpovědět otázku, zdali jsme sami v kosmu.“
Profesorka naráží na teleskopy, které byly v posledních letech vyvíjeny za cílem analyzovat atmosféru na planetách obíhajících kolem vzdálených hvězd. Pokud by někde mohl být vzduch vhodný pro dýchání, vědci dotyčnou planetu dále podrobně zkoumají.
Už v září 2023 byl na planetě pojmenované K2-18b, která se nachází 120 světelných let od Země, vypozorován plyn, který na Zemi produkují primitivní mořské organismy. Planeta se nachází v takzvané Goldilockově zóně, tedy v oblasti, kde příjem hvězdné energie povrch planety nepřehřívá ani naopak nenechává přespříliš chladným. Voda se zde teoreticky může nacházet v kapalném stavu.
Pořád ještě nevíme, jestli na K2-18b existuje život nebo ne, ale vědecký tým věří, že během několika let bude jasno. Do výzkumu zapojený profesor Nikku Madhusudhan z astronomického institutu na Cambridge říká, že případný úspěch by radikálně změnil způsob, jakým přemýšlíme o životě na jiných planetách. „Pokud najdeme známky života už na první planetě, na kterou se podrobněji díváme, zvýší se pravděpodobnost, že život ve vesmíru je poměrně běžný.“
Na zkoumání života na planetách mimo naši Sluneční soustavu se aktuálně zaměřuje například vesmírný dalekohled Jamese Webba, který byl vypuštěn 25. prosince 2021. Vědcům ze Země už kromě K2-18b předložil 10 dalších planet, které se nachází v Goldilockově zóně a kde by podrobný výzkum mohl odhalit stopy života.
Zdroj: BBC