Zdraví

Britský chlapec dostal první mozkový implantát pro kontrolu epileptických záchvatů

V Londýně byla provedena revoluční operace, při které 13letý Oran Knowlson, trpící těžkou epilepsií, dostal inovativní neurostimulátor. Tento přístroj, umístěný přímo do jeho mozku, snížil počet jeho denních záchvatů o 80 %, čímž Oranovi výrazně zlepšil kvalitu života.

Zdroj: canva.knihovna

Revoluční implantát přináší naději dětem s těžkou epilepsií

V říjnu se 13letý Oran Knowlson z Velké Británie stal prvním pacientem na světě, který podstoupil průlomovou operaci zaměřenou na kontrolu epileptických záchvatů. V nemocnici Great Ormond Street v Londýně mu byl zaveden inovativní mozkový implantát, který vysílá elektrické signály hluboko do mozku. Tento neurostimulátor, umístěný pod lebkou, snížil Oranovy denní záchvaty o neuvěřitelných 80 %.

„Od té doby, co má toto zařízení, je Oran šťastnější, hovornější a má mnohem lepší kvalitu života,“ uvedla jeho matka Justine. „Budoucnost vypadá nadějně, což bych si před šesti měsíci nedokázala ani představit.“

Oran, který žije v Somersetu a trpí Lennox-Gastautovým syndromem, od svých tří let nezažil jediný den bez záchvatu. Některé dny trpěl až stovkami záchvatů, často ztrácel vědomí a přestával dýchat, což vyžadovalo okamžitou resuscitaci. Tento stav ho vystavoval výrazně zvýšenému riziku náhlé neočekávané smrti při epilepsii (Sudep) a vyžadoval nepřetržitou péči.

Operaci vedl Martin Tisdall, konzultant dětské neurochirurgie v nemocnici Great Ormond Street, ve spolupráci s University College London, King’s College hospital a University of Oxford. Během zákroku byly dvě elektrody umístěny hluboko do Oranova mozku, konkrétně do thalamu, který je klíčovým centrem pro přenos nervových signálů. Elektrody byly napojeny na neurostimulátor o velikosti 3,5 cm čtverečních a tloušťce 0,6 cm, který byl umístěn do otvoru v lebce a upevněn pomocí šroubů. Přístroj lze dobíjet pomocí nositelných sluchátek.

Po zotavení z operace byl Oranův implantát aktivován a začal poskytovat nepřetržitou mírnou elektrickou stimulaci mozku, která blokuje dráhy umožňující vznik záchvatů. „Vidíme velké zlepšení, záchvaty se snížily a jsou méně závažné,“ řekla Justine. „Oran je nyní mnohem hovornější a více zapojený. Stal se z něj typický teenager, který mi klidně řekne ne, ale to všechno přispívá k jeho lepší kvalitě života.“

Cadet pilot (Children’s Adaptive Deep Brain Stimulation for Epilepsy Trial) nyní hledá další tři pacienty s Lennox-Gastautovým syndromem a plánuje rozšíření studie na celkem 22 účastníků.

Martin Tisdall dodal: „Každý den vidíme, jak nekontrolovatelná epilepsie ovlivňuje životy pacientů a jejich rodin. Hluboká mozková stimulace nám přináší naději, že jednou bude možné záchvaty zcela zastavit. Jsme nadšeni, že můžeme budovat důkazní základnu pro tuto léčbu a doufáme, že se v budoucnu stane standardní terapií, kterou budeme moci nabídnout.“

Zdroj: theguardian.com

Může se Vám líbít

Copyright © 2023 ZÍTŘEK MEDIA s.r.o.