Kdo se těší dobrému zraku, ten pochopitelně Braillovo písmo v každodenním životě nepotřebuje. Znalost písma je ale zajímavou specialitou, se kterou se můžete pochlubit třeba před přáteli v hospodě. Rovněž jde o jeden z nejoblíbenějších kódů používaných na šifrovacích hrách. Kdo rád luští šifry, ten možná ocení příležitost naučit se Braillovo písmo za pár minut. S naší pomůckou to zvládnete hravě!
Braillovo písmo je vlastně netradiční příklad binárního kódu. Každý znak je vepsán do mřížky ve tvaru obdélníku 2×3. V každém ze šesti polí vypouklý bod buď je, nebo není. Tak například jestliže jsou vypouklé body nahoře vlevo a pak nahoře vpravo, zatímco všechna ostatní pole jsou prázdná, pak jde o znak C.
Naše pomůcka funguje na stejném principu, jako stará skautská pomůcka pro pamatování Morseovy abecedy. Skauti si pro jednotlivé znaky vytvořili pomocné výrazy, jejichž uspořádání krátkých a dlouhých samohlásek kopíruje distribuci teček a čárek ve znaku. Například pro písmeno A (.-) si stačí pamatovat výraz „akát”.
U Brailla jsme našli podobná pomocná slova, kde dlouhá slabika představuje plastický bod ve znaku. Stačí si tato slova zapamatovat.
Pořadí slabik kopíruje mřížku 2×3, když ji čteme po řádcích zleva doprava. Tak například u slova Árie Anežky je jediná dlouhá samohláska hned ta první. Takže si představme vypouklý bod nahoře vlevo.
Přečtěte si všechny pomocné výrazy. Učení ulehčuje fakt, že vždy používáme pomocná slova začínající na též písmeno.
A = Árie Anežky
B = Bártová Barbora
C = Cítíme cibuli
D = Dáváme dáreček
E = Éterická Eva
F = Fárání Filipa
G = Grónský grázlík Gerhard
H = Hájení háječku
I = Irácký introvert
J = Jiří jásá ještě
K = Kávu koupil Kája
L = Láďa létal v léta
M = Máváte mi v míru
N = Náš názorný návod
O = Ódu ozdpíváme
P = Přísní přípraváři
Q = Qáká, qílí Qído
R = Rákosníčkův rákos
S = Sušící se sláma
T = Tomášův trávníček
U = Únosce unáší
V = Válečník ve válkách
W = Welšský wzácný wagón
X = Xtínu xylofónů
Y = Yůtůberův yůtůb
Z = Zákon zedníků znám
Zdroj: pharmapoint
