Ženy vs. muži – Důvodem nadměrného úbytku vlasů (alopecie) bývá u žen většinou nízká hladina estrogenů v důsledku zejména hormonálních změn během těhotenství a kojení, případně menopauzy.
U mužů začíná ubývání vlasů plíživě, například tvorbou tzv. koutů či lysiny na temeni hlavy. U mužů vzniká tzv. androgenní alopecie. Jedná se vlastně o citlivost vlasový kořínků na testosteron, tedy mužský pohlavní hormon. Pokud někdo má vlivem genetiky citlivé kořínky na dospělé hladiny testosteronu, tak i při normálních hladinách mužských pohlavních hormonů dochází k ničení vlasových kořínků a v důsledku toho vlasy vypadávají. Toto hormonálně podmíněné vypadávání vlasů se u mužů dědí. Vlasy mohou také u mužů i žen vypadávat i díky stresu, nedostatku minerálů, alergii na léky nebo také nadměrné užívání vitaminu A či selenu, a dodává, že vypadávání také může začít při náhlém úbytku hmotnosti.
Studie prokazují, že muži plešatí i otcích – Častým mýtem o vypadávání vlasů je také to, se dědí z linie matky. To ale není tak úplná pravda. To utvrzují stude, kdy muži plešatěli stejně jako jejich otcové. Androgenní alopecie je považována za dědičnou poruchu, což je i podpořeno výsledky studií rodin s větším výskytem plešatosti. Víme, že mladí muži s plešatějícím otcem mají více než pětkrát vyšší pravděpodobnost, že budou ztrácet vlasy, než mladí muži s otci bez tohoto onemocnění. Dochází ke kombinaci více genů obou rodičů.
Zdroj: Autorský text, Aspen,PR
