Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Zdraví

„Mám sladkou krev, komáři po mě jdou jak šílení!“ Konečně vysvětlení, kdo je oblíbený cíl pro otravný hmyz

Sezóna komárů se blíží. S tím souvisí známý fenomén. Sedíte s partou přátel venku a užíváte si teplého večera… Až na ty nešťastníky, kteří jsou plně zaměstnaní odháněním komárům. Některých lidí si přitom dotěrný hmyz ani nevšimne. Čím je to způsobené?

Zdroj: istock.com
Zdroj: istock.com

Všichni máme ve svém okolí jedince, kteří by o letních večerech raději neměli vycházet bez repelentu. Jinak totiž přes hejno komárů ani neuvidí. Možná je to i případ vás samotných. Právě pro vás máme důležitou informaci – jestliže jste svoji „popularitu“ u zástupců rodu dvoukřídlých vysvětlovali tak, že máte sladkou krev, pak jste na omylu.

Jak je to s komáry doopravdy, to vysvětlil v článku deníku Iltalehti Reima Leinonen, entomolog z přírodovědného centra v Kainuu. Údajně komáry nejvíce vábí množství bakterií na kůži. Ty totiž způsobují charakteristický pach. Dalším faktorem je oxid uhličitý. Pokud má člověk nadstandardně aktivní krevní oběh a vylučuje více oxidu uhličitého, má tím pádem vyšší teplotu kůže. A i v takovém případě je zajímavějším cílem pro komára.

Když je váš krevní oběh intenzivní, komáři si vás vyhlédnou s větší pravděpodobností, než osoby ve vaší blízkosti,“ tvrdí Leinonen.

To, kolik oxidu uhličitého a tepla se z našeho těla uvolňuje, lze částečně ovlivnit. „Pokud křičíte nebo sebou cukáte a snažíte se komáry zaplašit, zrychlí se váš krevní oběh a vaše dýchání. Tím pádem produkujete více oxidu uhličitého a komáry tak k sobě jen více lákáte,“ vysvětluje Leinonen.

K tomu připojme poznámku, proč komáří kousnutí svědí. Komár při kousanci vylučuje sliny, jimiž se snaží udržet cévy roztažené, aby mohl v klidu nasávat krev. Jenže na sliny reaguje imunitní systém, jenž spustí produkci hormonu histaminu. Ten naopak propustnost cév zvýší a způsobí alergickou reakci. To vede k zrudnutí a otečení postiženého místa.

Zdroj: iltalehti.fi

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...