Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Zdraví

Příští pandemii pravděpodobně způsobí chřipka, varují vědci

Nový výzkum varuje, že chřipkový virus stále zůstává největší hrozbou pro globální zdraví a může být příčinou příští pandemie. WHO vyjadřuje obavy z šíření ptačího viru H5N1, což zdůrazňuje naléhavost přehodnocení strategií boje proti infekčním nemocem.

Zdroj: canva.knihovna
Zdroj: canva.knihovna

Podle nedávného výzkumu mezi vedoucími odborníky na infekční nemoci je chřipka nejpravděpodobnějším kandidátem na způsobení další pandemie. Zdůrazňuje se zejména nebezpečí šíření viru H5N1, který již způsobil miliony případů ptačí chřipky a nyní se začíná objevovat i u hospodářských zvířat, což zvyšuje riziko přenosu na lidi.

Výzkum provedený mezi 187 vedoucími vědci odhalil, že 57 % z nich považuje chřipku za hlavního kandidáta na další pandemii. Jejich obavy jsou založeny na dlouhodobém výzkumu, který ukazuje, že chřipkové viry se neustále vyvíjejí a mutují.

Společně s chřipkou je další nejpravděpodobnější pandemickou hrozbou vir, který je dosud neznámý vědě. Tento vir, nazývaný Nemoc X, by mohl vzniknout zcela neočekávaně a představovat vážné riziko pro lidstvo.

Vědci také nezanedbávají hrozbu SARS-CoV-2, viru způsobujícího onemocnění covid-19, který stále přetrvává jako potenciální hrozba. Navzdory výzvám jiných smrtících mikroorganismů, jako jsou viry Lassa, Nipah, Ebola a Zika, zůstává chřipka stále největším ohrožením s ohledem na svůj pandemický potenciál.

Příznaky šíření viru H5N1, který způsobil miliony případů ptačí chřipky po celém světě, jsou alarmující. Tento virus již postihl miliony drůbeže a divoké ptactvo a nyní se začíná šířit i mezi savce, včetně hospodářských zvířat. Šíření viru mezi hospodářskými zvířaty zvyšuje riziko jeho mutace a přenosu na lidi, což by mohlo vést k další pandemii.

Ačkoli vakcíny proti mnoha typům chřipkových virů, včetně H5N1, již existují, výroba vakcín v dostatečném množství a rychlosti by představovala obrovskou logistickou výzvu. Nicméně, poučení z pandemie covid-19 ukázala, že jsme schopni rychle reagovat na nové hrozby.

Přestože se zdá, že nebezpečí pandemie ustupuje, vědci varují před zapomínáním na preventivní opatření. Návrat k nehygienickým zvykům jako kýchaní do rukou a následnému stisknutí rukou, a absence nošení roušek může mít fatální následky. Přestože výzva pandemií může být desítky let mimořádná, stále je nezbytné udržovat ostražitost a připravenost na další neznámou hrozbu.

Zdroj: theguardian.com

Může se Vám líbít