Nová zpráva WHO upozorňuje, že mocné průmyslové odvětví využívají klamavý marketing a ovlivňují vládní politiky, aby zamezily opatřením proti smrtelným nemocem, jako jsou rakovina, srdeční choroby a diabetes. WHO odhaduje, že tabák, fosilní paliva, ultra-zpracované potraviny a alkohol způsobují více než 7 400 úmrtí denně v 53 evropských zemích.
WHO zdůrazňuje, že pouze menšina evropských zemí zavedla zákazy kouření na veřejných místech nebo přijala opatření ke snížení atraktivity škodlivých produktů pomocí jednoduchého balení či zdanění alkoholu. Výzkum z roku 2023 ukázal, že tyto škodlivé produkty způsobují ročně 19 milionů úmrtí globálně, což představuje 34 % všech úmrtí.
Belgický místopředseda vlády Frank Vandenbroucke zdůraznil potřebu systémových změn, které by omezily „hyper-konzumní prostředí“, a vyzval k přísnějším omezením marketingu a intervencí do tvorby politik. WHO apeluje na evropské vlády, aby zavedly přísnější regulace a chránily veřejné zdraví před vlivem velkých korporací.
Představitelé potravinářského, alkoholového a tabákového průmyslu zprávu WHO kritizovali. Rebeca Fernández z FoodDrinkEurope uvedla, že spojování zpracovaných potravin s tabákem a fosilními palivy je zavádějící. Ulrich Adam ze spiritsEurope poukázal na pokles spotřeby alkoholu v Evropě od roku 2010, zatímco Nathalie Darge z Tobacco Europe zdůraznila investice do méně škodlivých produktů.
WHO vyzývá k reformám, které by upřednostnily veřejné zdraví před zisky velkých korporací, a apeluje na snížení spotřeby škodlivých produktů, aby se snížil počet preventabilních úmrtí v Evropě.
Zdroj: theguardian.com