Za šířením horečky dengue v Evropě stojí invazivní tygří komáři. Tento druh komára, známý jako Aedes albopictus, se usídlil v 13 zemích Evropské unie, včetně Francie, Španělska a Řecka. Odborníci spojují jejich přítomnost s nárůstem případů horečky dengue na kontinentu.
Klimatické změny vytvářejí podmínky, které umožňují šíření tygřích komárů, varuje Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Tato instituce zdůrazňuje, že mezinárodní cestování dále zvyšuje riziko šíření horečky dengue a dalších nemocí.
Úřady v Paříži, kde se na konci července budou konat olympijské hry, intenzivně monitorují a odchytávají tento invazivní hmyz. ECDC doporučuje lidem, aby zlikvidovali stojatou vodu ze svých zahrad a balkonů, používali repelenty a instalovali síťky na okna a dveře.
Komáři představují v Evropě stále větší hrozbu již dvě desetiletí. Tygří komár, považovaný za nejinvazivnější druh na světě, se šíří po celém kontinentu z jižní Evropy. Podle ECDC se tento komár již usadil v zemích jako Rakousko, Bulharsko, Chorvatsko, Německo, Maďarsko, Itálie, Malta, Portugalsko, Rumunsko, Slovinsko a Španělsko. Navíc byl zaznamenán i v Belgii, Kypru, Česku, Nizozemsku a na Slovensku.
Tygří komáři přenášejí nemoci jako horečku dengue, chikungunya a Zika virus, které byly dříve typické pouze pro Afriku, Asii a Ameriku. Další druh komára, Aedes aegypti, který přenáší žlutou zimnici a další nemoci, se usadil na Kypru. Odborníci varují, že jeho šíření do dalších částí Evropy je velmi znepokojivé.
Šíření horečky dengue v Evropě je stále výraznější. V loňském roce bylo ve Francii zaznamenáno osm případů s více infekcemi, v Itálii čtyři a ve Španělsku dva. Většina evropských případů je importována, což odráží mezinárodní pohyb lidí a zboží. Počet importovaných případů vzrostl na téměř 5 000 v loňském roce. Nicméně počet lokálně získaných infekcí rovněž roste, přičemž v roce 2023 bylo zaznamenáno 130 případů oproti 71 v předchozím roce.
Virus západonilské horečky, který také přenášejí komáři, je nyní přítomen ve více evropských regionech než kdykoliv předtím. Na začátku března byl hlášen případ nákazy virem v jižním Španělsku, což zdůrazňuje, jak klimatické podmínky vytvářejí vhodné prostředí pro komáry i velmi brzy v roce, uvedlo ECDC.
Ředitelka ECDC Andrea Ammon upozorňuje, že klimatické změny vytvářejí příznivější podmínky pro šíření invazivních komárů do nových oblastí, což zvyšuje riziko infekcí jako horečka dengue. Zvýšené mezinárodní cestování z oblastí s endemickým výskytem dengue rovněž přispívá k riziku importovaných případů a místních ohnisek.
Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že horečka dengue je endemická ve více než 100 zemích světa, přičemž v loňském roce bylo hlášeno více než šest milionů případů a 7 000 úmrtí. Nejvíce případů se vyskytuje v Bangladéši, Malajsii, Thajsku a Vietnamu.
Malárie, nejvíce smrtelná nemoc přenášená komáry, se také šíří prostřednictvím kousnutí infikovaných samic komárů rodu Anopheles, které byly nalezeny i v Evropě. Existují obavy, že pokud budou podmínky příznivé, může v budoucnu dojít k nárůstu případů malárie na kontinentu.
V boji proti těmto hrozbám je klíčové včasné rozpoznání případů, průběžné sledování, další výzkum a osvětové aktivity v nejvíce ohrožených oblastech Evropy.
Zdroj: bbc.com