Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Zvířata

Pozor na syrové kynuté těsto, může pejska opít. Jaké potraviny pejskovy zásadně nedávat (nejen o Vánocích)?

Vánoce jsou za dveřmi a s nimi i přichází oblíbené období hostin, vaření a pečení. A častým pomocníkem při vaření i hodování jsou intenzivní oči pejsků, které čekají na cokoliv, co odpadne od sporáku či jídelního stolu. Pejsci ale nejsou „kontejner“ a měli bychom být opatrní na to, co jim budeme podávat. Některé potraviny jsou pro ně přímo nebezpečné. To, že pejsci nemají jíst čokoládu či rozinky je všeobecně známé. Jsou ale i další jídla a potraviny, které pejskům rozhodně nikdy nedávejte. A to ani o Vánocích!

Zdroj: Aspen.PR
Zdroj: Aspen.PR

Pozor na tučná masa

Pejsci milují krutí a kuřecí maso, to si jistě říká mnoho chovatelů, takže jim mnohdy přilepšují od stolu. Problém ale je, že maso, které jíme je již okořeněné, osolené a často pečené na pro psa nezdravých tucích. A toto všechno může způsobit nehezké zdravotní potíže od bolesti žaludku, průjem, až po špatnou funkci ledvin. „Pokud již pejskovy chcete dát maso, které připravujete, tak mu ho uvařte zvlášť ve vodě a nepoužívejte žádné koření a sůl. Pozor i na uzeniny, ty jsou pro psa naprosto nevhodné, především díky své mastnotě a použití množství soli,“ říká odborník na psí výživu Jiří Švihálek z Yoggies.

Kosti mohou potrápit

O Vánocích se mnoho lidí bojí zaskočení kosti. Toto ale hrozí i pejskům. I když pejsky kosti mají rádi, tak je ale důležité rozlišovat mezi syrovými a vařenými kostmi. Kosti ve vařeném masu (vč. ryb) jsou velmi křehké a lámavé a mohou psovi zdravotně velmi ublížit. Například tím, že způsobí škrábance v tlamě, krvácení trávícího traktu a mohou vést i k ucpání střev. Dejte tedy pozor i když vaříte a odhazujete zbytky vařených kostí do koše. Psi mohou být rychlí a slídění kolem koše je jejich oblíbená činnost. Pokud chcete dát pejskovi rybu, tak volte ty, kde nejsou kosti – losos, tuňák či candát.

Zdroj: Autorský text, Aspen.PR

Může se Vám líbít

Hobby

Stále častěji mezi pejskaři i v médiích slýcháme o různých otravách psů. Kdo to jednou zažil na vlastní kůži, ví, že se jedná o...