Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Domácí politika

Zaorálek: Pavlův poradce Petr Kolář je větší nebezpečí než Martin Nejedlý. ‚Jeho firma‘ lobbovala pro Rusko

V nedělních Otázkách Václava Moravce vystoupil exministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), který se ostře pustil do muže v pozadí prezidentské kampaně Petra Pavla. Tím je Petr Kolář, Pavlův „přítel“ a externí poradce v zahraničně-politických otázkách. Bývalého diplomata označil za bezpečnostní riziko.

Zdroj: Nextfoto
Zdroj: Nextfoto

Bývalý ministr zahraničí za ČSSD v pořadu veřejnoprávní televize nejprve kritizoval Petra Pavla za jeho přístup k válce na Ukrajině. „Nemá pravdu, když říká, že si máme vybrat stranu, kterou zaujmeme. Naše strana je Evropa, která se musí dohodnout,“ řekl Zaorálek s tím, že právě v Evropě vzniká štěpení, jak přistupovat ke konfliktu na Ukrajině.

Posléze Zaorálek pokračoval v kritice nového osazenstva Pražského hradu. Například poukázal na kontakty Petr Koláře na americkou právní a lobbistickou společnost Squire Patton Boggs. Ta podle exministra pomáhala ruské státní firmě Gazprombank po ruské anexi Krymu s obcházením sankcí. „Vidím v tom velké riziko,“ řekl otevřeně.

Zaorálek obvinil Koláře ze služby Rusku

Velmi mě znepokojuje, že se vedle pana prezidenta vynořuje firma, která má velmi špatnou pověst, se kterou se mnoho kongresmanů a politiku odmítá bavit. Firma, ve které působí Petr Kolář, měla dlouhodobý kontrakt s Gazprombank. Což v podstatě je to klubko zmijí, které pracuje pro Vladimira Putina v Gazpromu,“ zuřil český politik.

„Máme tady člověka, který působí ve firmě, která dokázala podporovat Muhammad bin Salmána. Dva roky mu dělala obraz poté, co rozčtvrtili Chášukdžího,“ řekl Zaorálek. Odkázal na případ, kdy na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu zabil tým agentů novináře Džamála Chášukdžího, jehož tělo bylo následně rozčtvrceno.

Petr Kolář je větší zlo než Martin Nejedlý

Petr Kolář je podle Zaorálka větší nebezpečí než Zemanův neplacený poradce s nejasnými aktivitami Martin Nejedlý. „Martin Nejedlý byl pouze legrační figurka, on byl zaměstnancem zahraniční pobočky Lukoilu. Ta firma, ve které pracuje Petr Kolář, je firma která po okupaci Krymu pomáhala Gazprombank vyhýbat se sankcím,“ trval si na svém Zaorálek. Na Kolářovu adresu ještě dodal, že jako velvyslanec v Moskvě si vytvořil „docela prominentní vazby ne na disidenty, ale prominenty toho režimu“.

Na Zaorálkova obvinění zareagoval Václav Moravec dotazem na spoluúčastníka diskuze Martina Dvořáka, zda může Petr Kolář působit na nového prezidenta tak, aby nasměroval zahraniční politiku směrem na Východ. „Nemám obavy, znám Petra Koláře, který byl mým šéfem ve Washingtonu patnáct let a o jeho ideovém a zahraničně-politickém zakotvení nemám pochybnosti,“ řekl náměstek šéfa české diplomacie Jana Lipavského.

„Věci, které se teď objevují, buďto bude Petr Kolář schopen uvěřitelným způsobem vysvětlit, případně odmítnout a dokázat, že to tak není, nebo pan prezident bude muset nějakým způsobem reagovat. V tuto chvíli mi to přijde jako úplně zbytečná střelba do vzduchu,“ zastal se Petra Koláře.

Kolář nenechal Zaorálkovu kritiku bez povšimnutí

Sám Kolář na Twitteru reagoval na Zaorálkovu kritiku. „Velmi mě potěšil. Stydím se při pomyšlení, že by mě zrovna on pochválil. Jeho zásluhy při likvidaci ČSSD i v české zahraniční politice a reputace na mezinárodní scéně jsou natolik přesvědčivé, že bych pak musel chodit kanálem,“ nebral si servítky. Na jeho tweet přišly různé reakce. Pokud ovšem byly negativní, Kolář obratem reagoval (viz obrázek výše). Novinářka Světlana Witowská zase na Twitteru Václavu Moravcovi navrhla, že by si měl do studia pozvat jak její partnera Koláře, tak Nejedlého.

Zdroj: Otázky Václava Moravce, Echo24.cz, Forum24.cz, Twitter

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...