Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Kultura

Festival Jeden svět se vrací do kin. Nabídne dokument o kriminálníkovi Reném, film o únosech žen i svědectví z Černobylu

Cesty svobody. Tak zní podtitul letošního ročníku filmového festivalu Jeden svět, který se po dvou letech vrací do našich kin. Od 21. března do 3. dubna budou jednotlivé projekce k vidění ve 25 městech po celé republice, od 23. do 31. března se mohou těšit i pražští diváci. V programu 24. ročníku se odráží jak nedávná pandemie, kvůli níž se festival musel stáhnout do online prostoru, tak i události posledních týdnů na Ukrajině.

Zdroj: ČTK
Režisérka Helena Třeštíková s René Plášilem, hlavním protagonistou jejího celovečerního dokumentu René, zdroj: ČTK

Skandování, zmatek, střelba, křik a prchající bosé nohy před ozbrojenými kanadami. To jsou nejčastější scény, které se letos objevují ve vizuálu festivalu. Za dobu své existence vyrostl v největší přehlídku dokumentárních filmů o lidských právech na světě. A toto téma bude letos víc než aktuální. Organizátoři chtějí poukázat na místa, kde se dějí věci, které otřásají světem lidských práv a připomenout, jak je svoboda a demokracie křehká.

Festival, který si každoročně nenechá ujít zhruba 100 tisíc diváků, letos nabídne 80 dokumentů. Zahájí ho polský film režiséra Kacpera Lisowského Soudci pod tlakem, který prostřednictvím upřímných a odvážných výpovědí svých protagonistů představuje současný stav polského soudnictví. Snímek, který zachycuje strmý pád nezávislého soudnictví u našich sousedů, je důkazem toho, že svobodou si nemůžeme být nikdy jistí.

Dokumenty o únosech žen a zakázaných potratech

V sekci Mezinárodní soutěž, představující to nejlepší z aktuální světové dokumentární produkce, bude o cenu za nejlepší film a režii usilovat celkem 10 filmů. Mezi nimi například snímek Za zvířata o snaze Saily a její sestry Mai, které chtějí zlepšit neutěšené podmínky na zvířecích farmách ve Finsku.

Na tradiční unášení nevěst ve vietnamské vesnici, které místní dívky připravuje o možnost rozhodovat o svém životě, zase upozorňuje fascinující snímek Děti mlhy vietnamské režisérky Hà Lê Diêm. Dokument Andělé ze Sindžáru zachycuje příběh jezídské ženy, která se snaží vysvobodit svých pět sester ze zajetí Islámským státem.

Filmy o zvlášť závažném porušování lidských práv zahrnuje soutěžní sekce Máte právo vědět. Jedním z nich je snímek Nahid Persson Buď můj hlas, ve které íránská aktivistka Masíh Alínežád bojuje za zrušení povinnosti nošení hidžábu pro tamní ženy. O ponižujících předpisech vůči ženám, které chtějí v Německu podstoupit potrat, pojednává film Naše volba, náš hlas režisérek Sary Dutch a Melanie Lyn.

Kriminálník René a Prvovoliči v české sekci

Jedním z deseti dokumentů v České soutěži jsou Prvovoliči 2021. Jak už název napovídá, soustředí se na nejmladší české voliče. Režisérka Markéta Ekrt Válková se mezi studenty z různých škol a sociálních vrstev zajímala o to, koho volí a podle čeho si kandidáty vybírají.

Snímek Tomáše Polenského Vysloužilci se věnuje českým válečným veteránům, kteří se po návratu z misí v Afghánistánu a opuštění armády potýkají se ztrátou smyslu života, odcizení od rodiny i společnosti a musí řešit každodenní existenční potíže.

Na časosběrný dokument režisérky Heleny Třeštíkové o bývalém recidivistovi navazuje snímek René – Vězeň svobody, který mapuje dalších třináct let života charismatického Reného po propuštění na svobodu. Život tří čerstvě dospělých dívek opouštějících brány výchovného ústavu v Počátkách ukazuje časosběrný dokument Opouštět Počátky.

Jeden svět myslí i na životní prostředí

Scény z japonské Fukušimy a z letos znovu ostře sledovaného Černobylu nabídne film Liand Zhaa Co jsme komu udělali. Hledá odpovědi na otázky, jak bezpečné jsou dnes ve skutečnosti jaderné elektrárny a co bude dál s nahromaděným radioaktivním odpadem. V dokumentu Severní proud sleduje režisér Steffen Krones trasu plastového odpadu z kontinentální Evropy až k útesům norského souostroví Lofoty.

Osudu ukrajinských uprchlíků se věnuje působivě natočený Dům z třísek. Film dánského režiséra Simona L. Wilmonta vypráví o dětech, o které se jejich rodiče v současné situaci nedokážou nebo nechtějí postarat a v ústavu nedaleko bojové linie čekají na svůj další osud.

Hned 3 nominace na Oscara získal neobvyklý animovaný dokument Jonase P. Rasmussena Utéct. Vypráví o strastiplné cestě afghánského uprchlíka do Evropy.

Jeden svět dětem

Do kin se můžete vydat i se svými dětmi. Čeká tu na ně třeba film Bertha a Wolfram o 12leté dívce žijící se vzácným syndromem, kvůli němuž špatně vidí. I přesto maluje obrazy, jejichž prodejem pomáhá financovat výzkum tohoto onemocnění.

S náctiletou Roos vás seznámí snímek Jules a já. Popisuje složitý proces přeměny jejího staršího bratra v dívku. A na to, jak prožívaly nedávný lockdown děti ve Španělsku, Nizozemsku a v Itálii, se podívejte v dokumentu #lockdocks. Všechny filmy jsou součástí dopoledních projekcí pro školy, podívat se na ně můžete také během festivalového víkendu.

Všechny promítané filmy jsou v českém znění nebo s českými titulky. Jednotná cena vstupenek je 130 korun, zvýhodněné balíčky jsou k dispozici na GoOut. Program ve vašem městě si můžete zjistit na Jeden svět.

Od 3. do 17. dubna navíc najdete dvacítku nejvýraznějších filmů letošního festivalu na platformě Jeden svět online, která navíc obsahuje vybrané dokumenty z posledních 11 ročníků.

Zdroje dat:
Jeden svět

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...