Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Politika

Dosluhující Zeman promluvil: Vím, kdo by mohl pomoci nastolit mír na Ukrajině!

Dosluhující český prezident Miloš Zeman po setkání s rakouským prezidentem Alexandrem Van der Bellenem prohlásil, že Rakousko jako neutrální země by mohlo hrát roli zprostředkovatele v konfliktu Ukrajiny a Ruska.

Zdroj: Profimedia/ČTK
Zdroj: Profimedia/ČTK

Český prezident připomněl, že o mediátorské roli mluvil i s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Pokud Čína nebude podporovat Rusko, může být podle Zemana zprostředkovatelem při řešení konfliktu. Země, která není neutrální, takovou roli hrát nemůže, míní český prezident.

„Rakousko je sice vojensky neutrální, ale neutralita nerovná se lhostejnost,“ uvedl Van der Bellen a za důležitou označil jednotu Evropské unie. „Pokud nás nějaké téma rozděluje, tak si myslím, že přátelé spolu mají diskutovat, vyměňovat argumenty az rozdílu názorů nevyvozovat žádný konflikt,“ prohlásil český prezident ke vztahu s hlavou státu Rakouska. Jako příklad tématu, při kterém se liší názory nejen prezidentů, ale i postoje obou zemí, uvedl Zeman jadernou energii.

Rakousko se před desetiletími rozhodlo, že nebude provozovat jaderné elektrárny. „Jsme různí, ale jsme dobří sousedé, kteří si navzájem rozumějí, kteří se respektují a dokážou spolu mluvit. To je Evropa,“ dodal rakouský prezident.

Zeman udělil Van der Bellenovi nejvyšší české státní vyznamenání Řada bílého lva. Stejně významné ocenění převzal i on od rakouského prezidenta. „Chápu to jako výraz přátelských a stabilních vztahů mezi oběma zeměmi,“ komentoval převzetí rakouského vyznamenání Zeman.

Po Zemanovi má rakouský prezident na odpoledne v programu i jednání i se zvoleným prezidentem Petrem Pavlem, s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem a premiérem Petrem Fialou (oba ODS). Prahu opustí večer opět vlakem.

Zdroj: ČTK, Nový čas

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...