Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Politika

Svět se klaní ukrajinskému prezidentovi: Podívejte se na fotografie, které mluví za vše

Rodinný muž, hrdina a prototyp správného lídra. Tak vnímá široká veřejnost ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenskyjo, který dál burcuje národ v boji proti ruským jednotkám a ví, že sám nemusí přežít. Zůstanu v hlavním městě, zůstanu se svým lidem, vzkázal. Za svůj postoj sklízí obdiv a uznání.

Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK

Sluha národa –⁠ tak se jmenoval seriál, ve kterém tehdy ještě herec Volodymyr Zelenskyj ztvárnil učitele, který se shodou náhod stane prezidentem Ukrajiny. Ve čtvrtek ráno, těsně před zahájením ruské invaze, promluvil jako hlava státu k 44 milionům spoluobčanů, které ujišťoval, že je nezradí a z boje neuteče.

Nejen široká veřejnost ze zahraničí, která ukrajinského prezidenta dosud tolik nesledovala, ale i někteří odborníci neskrývají údiv nad tím, jak Zelenskyj zvládl přerod z komediálního herce do pozice národního lídra.

Někteří uživatelé sociálních sítích podotýkají, že možná svoji roli v aktuální krizi zvládá lépe než řada politických matadorů stojících v čele světových mocností. Ti podle Zelenského nedělají dost, aby Ukrajině pomohli.

On si boj nevybral, není to prezident pro válečné období. Ale od včerejška, kdy z informací jeho zpravodajských služeb vyplynulo, jakou podobu bude útok mít, jedná přesně tak, jak by prezident ve válečném režimu jednat měl,“ uvedla ukrajinská analytička Marija Zolkinová.

„Modlete se za tohoto muže a jeho rodinu. Svět potřebuje opravdového muže. Prezident Zelenskyj dokázal, že je pro tuto chvíli ten pravý. Tyto 2 fotky mluví za vše. Rodinný muž a hrdina. Zůstal, když by mnozí jiní utekli… Modlete se za něj a za jeho rodinu,“ napsal na svůj instagramový účet známý americký speaker David Harris jr.

Zelenskyj informuje veřejnost přes videa na sociálních sítích

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek večer v jedné z ulic Kyjeva nahrál video s klíčovými ministry tamní vlády, aby se postavil ruské propagandě, která tvrdí, že přední ukrajinští muži už v zemi nejsou. „Jeden ministr je tu, druhý ministr je tu, prezident je tu, všichni jsme tu, nikam jsme nezmizeli,“ poslal Zelenskyj Rusům zdravici.

Zelenskyj se také telefonicky spojil se svým americkým protějškem Joem Bidenem. Šéfovi Bílého domu poděkoval za jeho podporu. Prezidenti jednali o „přísnějších sankcích, konkrétní obranné pomoci a protiválečné koalici“. Během on-line jednání s dalšími západními lídry pak prohlásil: „Možná, že je to naposledy, kdy mě vidíte živého.“

Dnes časně ráno na twitteru zveřejnil ukrajinský prezident další video, na němž sám sebe natočil v ulicích Kyjeva. Snažil se tak vyvrátit nepravdivé informace ze sociálních sítí, že se vzdal. „Na sociálních sítích jsou informace, že jsem vyzval armádu, aby složila zbraně,“ řekl ukrajinský prezident.

Jsem zde, nesložili jsme zbraně, budeme bránit vlast. Naší zbraní je naše pravda. Naší pravdou je skutečnost, že tohle jsou naše půda, naše země, naše děti. A to všechno budeme bránit,“ dodal.

Na twitteru Zelenskyj rovněž uvedl, že ráno hovořil s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a že na cestě jsou další zbraně a vybavení od partnerů Ukrajiny.

„Nový den na diplomatické frontě začal konverzací s Emmanuelem Macronem. Zbraně a vybavení od našich partnerů jsou na cestě na Ukrajinu. Protiválečná koalice funguje!“ napsal dnes ráno na twitteru Zelenskyj.

Zdroj: Novinky.cz, CNN Prima News

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...