Hrozí válečný konflikt mezi Polskem a Běloruskem, kde eskaluje krizová situace na hranicích a hromadí se tisíce uprchlíků, převážně z Iráku?
Osobně si nemyslím, že hrozí válečný konflikt, který si nikdo nepřeje, byť Lukašenko celou krizi zbytečně eskaluje situaci požadavkem na rozmístění ruských baterií Iskander, které mají dolet 500 km a mohou nést jadernou hlavici. Putin ví dobře, co by následovalo, kdyby tak učinil. NATO by rozmístilo obdobný druh střel ještě ve větší blízkosti RF, což není v jejím zájmu. Na druhou stranu nelze vyloučit drobné incidenty, kdy jedna za stran neudrží nervy na uzdě a začne střílet.
Jak se tato bezpečnostní krize bude dále vyvíjet?
Je evidentní, že migranti, ač chtějí vstoupit nelegálně na území EU, budou ti, kteří zatím zůstávají obětí nezájmu. Poláci je nechtějí a Bělorusko je nepustí zpátky. Do jaké míry Iráčané vyslyší výzvu z Bagdádu, aby se vrátili domů, je otázkou. Utratili spoustu peněz a jsou již tak blízko svému snu. Nepředpokládám, že by Belavia vozila migranty do Německa, jak navrhuje Lukašenko. Mnichov se již nabídl, že nějaké migranty přijme, je otázka, zda bude tlak EU, aby tak učinili všichni, nebo bude dost dobrovolníků z řad evropských zemí, kteří si je rozeberou. Se vzrůstajícím strádáním žen a dětí a zhoršováním se počasí poroste tlak urychleně řešit jejich situaci. Lukašenko to hraje tvrdě, cílem je změna sankčního režimu. To se ovšem nepodařilo, EU přijala další sankce. Bez vyjednávání s Minskem, a to buď napřímo nebo zprostředkovaně, se situace jen tak nezmění.
Není na čase, aby se Evropa emancipovala od závislosti na plynu, třeba výstavbou a podporou jádra a dalších zdrojů energie?
To je nereálné, zvláště u Německa, které dostavělo Nord Stream II, nechce se vrátit k jádru, od kterého se po Fukušimě distancovalo, byť veřejné mínění mění. Při účasti Zelených v nové vládě v Berlíně, nelze čekat žádný zvláštní průlom v této otázce. Ital si kdysi zakázal jádro. Pouze Francouzi říkají, že půjdou dále cestou výstavby jaderných bloků. I ČR by svůj energetický mix měla držet v rovnováze, to znamená, že bude dále stavět jaderné bloky. Realisticky se bojím, že se to v našem případě lépe řekne, než udělá.
Není na čase Lukašenka zcela odříznout a přestat se od něj vydírat navíc, když on devastuje svou zemi, potlačuje demokracii a lidská práva a nerespektuje ani vůli lidu?
Je řada příkladů, kdy se sankce míjí úspěchem. Severní Korea, Irán, Rusko apod. Vůdci těchto zemí je rétoricky využívají k vnitřnímu posílení své moci a ukazují na „ošklivý“ západ. Současné sankce proti Minsku nijak zvláště nefungují. Pokud jde o to, zda Lukašenko respektuje vůli svého lidu, tak bych byl přeci jenom opatrný. Kdyby nebyl hlupák a netrval na více jak 90% vítězství, stejně by zřejmě volby vyhrál, ale nikoliv tak „přesvědčivě.“ Neznám, jakou má podporu venkova. Domnívám se, že tento jeho postoj se Rusku moc hodit nemůže. Myslím, že kdyby Kreml uměl najít někoho, kdo by zůstal proruský a byl přijatelný pro Bělorusy, tak by se Lukašenka zbavil.
Bude to mít nějaký zásadní vliv, na již tak chladné politické vztahy mezi členskými státy Evropské unie a Ruskou federací?
Může to zhoršit vztahy s EU jako celku, obávám se, že Rusové jsou v pozici, kdy jim to už začíná být jedno. Vztahy s Německem, Francií, Itálií, Španělskem apod., to zatím nemá tendenci se nijak zvláště zhoršit. Vztahy ČR s Ruskem už o moc horší být nemohou, snad jen, že bychom vzájemně uzavřeli ambasády. Výkřiky britského premiéra: „Ukrajina nebo ruský plyn“ nikoho v zimě nezahřejí a ani nerozsvítí žárovky. Bylo by jistě dobré slyšet Johnsonův postoj, kdyby Londýn odebíral a byl závislý na ruském plynu.
Proč se místo těchto politických her a vydírání nezačne komunikovat a obchodovat, aby se například snížila cena komodit?
Často jsou tyto hry vyvolávány, aby se obchody jedněch mařily na úkor jiných.