Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Zahraniční politika

Amerika je na nohou. FBI prohledávala Trumpův dům na Floridě kvůli dokumentům. Exprezident mluví o politickém boji. Hrozí mu obvinění z trestného činu?

Soukromou rezidenci bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa v Mar-a-Lago na Floridě prohledával od včerejška americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Ani FBI, ani mluvčí ministerstva obrany prohlídku domu oficiálně nekomentovaly. Zásah ale podle všeho souvisí s pokračujícím vyšetřováním možného nekalého nakládání s tajnými dokumenty. Podle jednoho ze zástupců FBI „bylo odneseno několik krabic.”

zdroj: Shutterstock
zdroj: Shutterstock

Trump uvedl, že se mu agenti FBI vloupali do trezoru a mluvil dokonce o útoku. V době zásahu na místě nebyl, informoval ho o něm jeho syn Eric, podle něhož byla kancelář otce vypleněna, agenti ovšem v trezoru nic nenašli. „Těžké časy nastaly pro náš národ, protože můj krásný domov v Mar-A-Lago na Floridě je v současné době v obležení početné skupiny agentů FBI. Nic takového se prezidentovi Spojených států ještě nikdy v historii nestalo. Vzhledem k mé spolupráci s příslušnými vládními úřady nebyla tato neohlášená razie v mém domově nutná ani vhodná,” uvedl Trump ve svém oficiálním prohlášení.

Dokumenty spláchnuté do záchodu

FBI a ministerstvo spravedlnosti se k prohlídce zatím odmítají vyjádřit. Zásah nazvaly domovní prohlídkou, při které nebyly vykopnuty žádné dveře. V rámci probíhajícího vyšetřování se zkoumá potenciálně nezákonné odstranění a zničení záznamů bývalého prezidenta z Bílého domu po jeho loňském odchodu z funkce. Podle Národního archivu, který je zodpovědný za shromažďování a třídění prezidentských záznamů, bylo v Trumpově letovisku nalezeno nejméně 15 krabic dokumentů Bílého domu, včetně tajných materiálů. Záznamy byly nakonec vráceny do archivu, Trump si ale s sebou vzal některé dokumenty jasně označené jako tajné a citlivé z hlediska národní bezpečnosti.

Trump měl podle členů svého bývalého týmu v Bílém domě s utajovanými informacemi často nešetrně zacházet. Reportéři New York Times a CNN zveřejnili materiály zachycující dokumenty zjevně psané Trumpovým rukopisem, které se údajně snažil spláchnout do záchodu.

Množí se dohady o tom, zda by mohla být bývalá hlava Spojených států za potenciálně nezákonné odstranění a zničení záznamů z Bílého domu po jeho loňském odchodu z funkce případně obviněna z trestného činu. Ministerstvo spravedlnosti podle zdroje obeznámeného s vyšetřováním už od dubna zkoumá možnost zahájení trestního vyšetřování v souvislosti s odstraněním Trumpových dokumentů.

Spáchal Trump trestný čin?

Podle expertů ale čeká žalobce „hodinářská práce.” Museli by prokázat, že Trump porušil zákon úmyslně. „Pokud by dokázali, že chtěl odstranit dokumenty, protože ho mohly poškodit, mluvíme o potenciálním bránění spravedlnosti. Takže ďábel se bude skrývat v detailech,” míní právní analytik Elie Honig, podle něhož by šlo v případě úmyslného a vědomého zničení utajovaných dokumentů o federální zločin.

Podle zákona musejí američtí prezidenti poskytnout všechny své dopisy, e-maily a pracovní dokumenty Národnímu archivu. Trump obvinění úřadů, že spoustu dokumentů nelegálně zničil, již dříve vyvrátil a označil je za „fake news.” Razii FBI přirovnal k „Watergate” a snažil se z ní obvinit radikální levicové demokraty, kteří podle něj „zoufale nechtějí, aby v roce 2024 kandidoval na prezidenta.” „Tito lidé udělají cokoliv, aby zastavili republíkány a konzervativce. Takový útok se děje jen v rozvrácených zemích třetího světa. Amerika se tímto krokem, bohužel, stala jednou z nich,” prohlásil Trump.

Floridský senátor Marco Rubio, kterého na podzim čekají volby, v této souvislosti zveřejnil tweet, ve kterém nařkl současného prezidenta Bidena se „zahráváním si s ohněm.” Spor o dokumenty podle něj využívá k pronásledování pravděpodobného budoucího volebního soupeře. „Využívání vládní moci k pronásledování politických oponentů je něco, co jsme mnohokrát viděli u marxistických diktatur třetího světa, ale nikdy předtím v Americe.”

Podle Trumpova syna „přišel rozkaz k zásahu z jednoho místa a jedné budovy, a to je Bílý dům ve Washingtonu. Chtějí zaútočit na chlapa, kterého považují za Bidenovu největší hrozbu.”

Bývalý americký prezident je kromě nakládání s utajovanými dokumenty v současnosti vyšetřován v případu snahy o zvrácení prezidentských voleb v roce 2020 a za události ze 6. ledna 2021, kdy došlo k útoku na Kapitol. Analytici se domnívají, že Trumpovo případné obvinění z trestného činu by zkomplikovalo jeho další prezidentskou kandidaturu. V opačném případě ale může naopak události v očekávané kampani využít ve svůj prospěch.

Zdroj:
Echo24, CNN Prima News, Britské listy

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...