V případě exportu ropy vstoupí zákaz v platnost na začátku února a bude platit pět měsíců. U ropných produktů by ruská vláda mohla stanovit pozdější začátek platnosti zákazu.
Nařízení rovněž obsahuje klauzuli umožňující prezidentovi Ruska učinit ve zvláštních případech výjimku ze zákazu. Cenový strop je součástí reakce západních zemí na útok ruských vojsk na Ukrajinu.
President #VladimirPutin on Tuesday delivered #Russia's long-awaited response to a Western price cap, signing a decree that bans the supply of crude oil and oil products from February 1 for five months to nations that abide by the cap.https://t.co/UlVXUommlP
— The Daily Star (@dailystarnews) December 28, 2022
Evropská unie, Británie, Austrálie, Kanada, Japonsko a USA zavedly před několika týdny cenový strop na dováženou ruskou ropu ve výši 60 dolarů za barel. EU zároveň zavedla embargo na dovoz ruské ropy po moři.
Světový trh s ropou reaguje na Putinův podpis dekretu podle ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy celkem klidně. „Ropa Brent sice dnes zdražuje, nyní o 1,6 procenta, ale to spíše kvůli uvolňování covidových restrikcí v Číně. Zatím tedy nelze předpokládat, že by ruský krok výrazněji zvýšil světové ceny ropy. Může ovšem dojít ke spíše dílčím problémům se zásobováním ropnými produkty v některých členských zemích EU, Česko nevyjímaje. To by vedlo k růstu cen hlavně nafty i u českých čerpacích stanic, jenž by ovšem neměl být zdaleka tak výrazný jako ten jarní,“ řekl ČTK Kovanda.
Zdroj: ČTK