Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Zahraniční politika

Západ se přímo účastní války na Ukrajině, prohlásil Lavrov. Obnovu vztahů vyloučil, ztratil úctu i k papežovi

Spojené státy a Severoatlantická aliance se přímo účastní války na Ukrajině, protože dodávají Kyjevu zbraně, prohlásil na tiskové konferenci týkající se bezpečnosti podle agentury TASS ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Západ měl podle něj reálnou možnost odvrátit konflikt na Ukrajině, ale nehleděl na ruské zájmy. Lavrov zároveň označil vyjádření papeže Františka o krutosti ruských etnických menšin ve válce na Ukrajině za „nekřesťanské“.

Zdroj: lev radin / Shutterstock.com
Zdroj: lev radin / Shutterstock.com

Předchozí vztahy Ruska se Západem se už neobnoví, zdůraznil podle agentury RIA Novosti šéf ruské diplomacie Vyřazujeme z provozu energetické objekty na Ukrajině, které vám (Západu) umožňují dodávat Ukrajině smrtící zbraně sloužící k zabíjení Rusů, takže nemá cenu říkat, že se USA a NATO neúčastní této války,“  uvedl Lavrov.

Lavrov použil slovo „válka“

Použil přitom přímo slovo válka, ačkoli dosud Rusko konflikt na Ukrajině označovalo spojením „speciální vojenská operace“. Řekl také, že ve většině případů určují cíle, na které Ukrajina útočí, její západní „páni“. „Až jednou naši západní sousedé, protože se sousedstvím se nedá nic dělat, a naši bývalí partneři budou mít zájem na obnově spolupráce ohledně evropské bezpečnosti, tak žádná obnova nebude,“ uvedl Lavrov.

Šéf ruské diplomacie uspořádal konferenci o bezpečnostních otázkách ve stejný den, kdy v polské Lodži začíná jednání ministrů zahraničních věcí členských zemí OBSE. Varšava minulý měsíc odmítla vydat Lavrovovi vízum, vztahují se na něj totiž sankce EU. Rusko tak má zastupovat stálý představitel v OBSE, tedy velvyslanec.

OBSE je podle Lavrova zcela v područí Západu, ztrácí na důležitosti a bezpečnost v Evropě se drolí. Západ dělá přesně to, čemu se založením OBSE snažil předejít. Kope příkopu, který rozděluje. Kde se kope, může být někdo pohřben,“  prohlásil.

Lavrov kromě toho vznesl i další početná obvinění proti Severoatlantické alianci, která podle něj přináší destrukci a utrpení. Západ měl podle Lavrova možnost odvrátit ruskou invazi na Ukrajinu, ale neposlouchal Moskvu, která požadovala mimo jiné záruky, že se NATO nebude v budoucnu rozšiřovat o další země východní Evropy.

Lavrov se obul do papeže Františka

Šéf ruské diplomacie rovněž reagoval na pondělní rozhovor papeže Františka pro jezuitský časopis America, v němž mluvil o svém postoji k válce na Ukrajině. Reagoval tím na obvinění, že přímo nepojmenoval viníky války a omezil se jen na výzvy k obnovení míru, které adresoval oběma stranám konfliktu.

„Když mluvím o Ukrajině, tak mluvím o krutosti, protože mám spoustu informací o krutosti vojáků, kteří tam přišli. Obecně jsou nejkrutější možná ti, kteří jsou z Ruska, ale nemají kořeny v ruské tradici – takovými jsou například Čečenci či Buriati. Rozhodně ti, kteří (v minulosti) napadali (i) ruský stát. To je velmi jasné,“ uvedl papež.

Papež František vyzývá k rozhovorům, ale nedávno učinil i nepochopitelné prohlášení, zcela nekřesťanské, ve kterém vyčlenil dvě ruské národnosti do nějaké kategorie, od které lze očekávat zvěrstva během nepřátelských akcí,“ řekl Lavrov v televizním proslovu.

Zdroj: TA3, Nový čas, Tisková zpráva TASR, Politico.eu

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...