Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Politika

Britský premiér Johnson schytal vlnu kritiky: Během dvou týdnů opakoval závažnou chybu hned dvakrát!

Za tři týdny Boris Johnson nebude britským premiérem. Jen několik dnů před odchodem odcestoval na svoji druhou letní dovolenou během krátké doby. Očekává se, že se tento týden nezúčastní žádných schůzek ani jednání. V současné době čelí britský premiér velké kritice za svůj přístup ke krizi, která postihuje jeho zemi.

Zdroj: Photocosmos1 / Shutterstock.com
Zdroj: Photocosmos1 / Shutterstock.com

Hlavní opoziční Labouristická strana obvinila Johnsona, že se účastnil velkého večírku v době, kdy mnozí Britové zápasí s krizí narůstajících životních nákladů. Spojené království eviduje nejvyšší míru inflace za několik desetiletí a předpokládá se, že upadne do hospodářského poklesu.

Johnson byl nucen ohlásit rezignaci poté, co odstoupily desítky členů a zaměstnanců jeho vlády v důsledku řady skandálů. Funkci předá svému nástupci na postu lídra Konzervativní strany, kterým se stane Liz Trussová nebo Rishi Sunak. Favoritkou je podle průzkumů Trussová. Výsledky se oznámí 5. září a vítěz vystřídá Johnsona den na to.

V kanceláří se moc dlouho neohřál

Johnson, který se vrátil do svého úřadu na Downing Street teprve minulý týden po pětidenní opožděné svatební cestě ze Slovinska, se tento týden rozhodl pro další volno. Jeho mluvčí potvrdil, že premiér je tento týden na dovolené. Podle něj ho může na všech setkáních zastupovat místopředseda vlády Dominic Raab.

Noviny Times uvedly, že Boris Johnson tráví týdenní dovolenou v Řecku, kdy ho místní viděli nakupovat po boku manželky v supermarketu v Nea Makri, městě na východ od Atén. Premiérovu cestu zkritizoval i bývalý ministr vlády Brandon Lewis. „Pravděpodobně má už asi druhý týden dovolené za poslední měsíc nebo tak, poněkolikáté určitě, takže zatímco bude někdo pryč, ať už je to ministr zahraničí nebo natož předseda vlády, bude muset i z dovolené pokračovat v práci,“ řekl.

Premiér bude v případě potřeby rozhodovat o národní bezpečnosti a povede naléhavá rozhodnutí. Mluvčí také potvrdil, že Johnson platí za bezpečnostní ochranu na jeho cestě, ale neřekl, zda to financuje daňový poplatník. Mluvčí premiéra uvedl, že se nebude vyjadřovat k podrobnostem této cesty. „Nemohu Vám říci více detailů ohledně jeho dovolené, ani proč na ni odjel právě teď, týden má dovolenou. Vrátí se tento víkend,“ řekl novinářům.

Opozice premiéra obvinila, že v posledních měsících jeho chování ukazuje na to, jakoby žádné politické povinnosti už neměl. Mluvčí opoziční strany řekl, že podle důkazů z posledních několika měsíců se zdá, že nezáleží na tom, jestli je předseda vlády v kanceláři nebo na dovolené, protože neustále nedokázal čelit finanční krizi, která se dotýká životních nákladů občanů země a žádným způsobem tuto situaci neřeší.

Mluvčí premiéra také znovu vyloučil jakýkoli další vládní zásah, který by zmírnil zátěž rostoucích životních nákladů, dokud nebude začátkem září jmenován nástupce Borise Johnsona. Do té doby si tak současný premiér bude užívat poklidné dovolené a problémy tak rád předá svému nástupci.

Zdroje: Čas.sk, Autorský text

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...