Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Zahraniční politika

Putin přichází s dalšími odvetnými kroky: Udělil zákazy investorům nepřátelských zemí

Rusko zakázalo společnostem ze zemí, které Moskva označuje jako nepřátelské, do konce roku prodávat podíly v klíčových energetických projektech a bankách. Vyplývá to z usnesení, které v pátek podepsal ruský prezident Vladimir Putin a to s okamžitou platností.

Zdroj: Free Wind 2014 / Shutterstock.com
Zdroj: Free Wind 2014 / Shutterstock.com

Po začátku invaze Moskvy na Ukrajinu uvalily západní země na Rusko řadu sankcí. Moskva na to reagovala tím, že brání zahraničním společnostem působícím v zemi, aby z Ruska odešly, a v některých případech zabavila jejich majetek. Rusko tak začalo společnostem zakazovat prodávat podíly v klíčových energetických projektech a bankách.

Nařízení mají okamžitou platnost

Dekret s okamžitou platností zakazuje investorům ze zemí, které uplatňují sankce proti Rusku, aby prodávaly svá aktiva v projektech, u nichž platí dohody o dělbě produkce, dále podíly v bankách, strategických podnicích, firmách produkujících energetická zařízení, jakož i jiných projektech v oblastech od produkce ropy a plynu až po uhlí a nikl. V určitých případech však ruský prezident může udělit výjimku a proces prodeje nechat pokračovat.

Zákaz pokrývá téměř všechny velké projekty v oblasti financí a energetiky, v nichž zahraniční investoři stále mají podíly. Týká se také ropných a plynárenských projektů Sachalin-1 a Sachalin-2.

Na začátku července Putin podepsal dekret, který umožňuje Moskvě probrat kontrolu nad ropným a plynárenským projektem Sachalin-2. To se týká aktiv firmy Shell a japonských společností Mitsui a Mitsubishi. Společnost Shell hledala možnosti, jak z projektu odstoupit. Tokio si naopak přeje, aby si japonské společnosti své podíly v projektu ponechaly.

Co se týká bank, v hledání možností k odchodu z Ruska pokračují italské UniCredit a Intesa, americká Citi a rakouská Raiffeisen. Jiným bankám, kromě francouzské Société Générale a britské HSBC, se již aktiva v Rusku podařilo prodat.

Rusko se snaží pomocí Turecka obejít sankce

Moskva se snaží přimět Turecko, aby Rusku povolilo nákup podílů v tureckých ropných rafineriích, terminálech a zásobnících, což by mu pomohlo zamaskovat ruský původ ropy. Embargo na dovoz ruské ropy do zemí Evropské unie má začít platit od přelomu roku. Z embarga bude dočasně vyřazena přeprava ropy ropovodem Družba, který zásobuje Česko, Slovensko a Maďarsko.

Zdroj: quetions123 / Shutterstock.com

Rusko se snaží dosáhnout toho, aby několik státem vlastněných tureckých bank otevřelo největším ruským finančním strukturám účty. Na setkání s Erdoganem dnes Putin řekl, že doufá v podepsání memoranda o posílení vzájemných ekonomických a obchodních vztahů. Erdogan pak prohlásil, že setkání s Putinem může otevřít úplně odlišnou kapitolu ve vzájemných vztazích. Turecko a Rusko nyní stojí na opačných stranách, co se týče války na Ukrajině.

Zdroje: čas.sk, washingtonpost.com

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...