Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Politika

Fiala vyzval národ k šetření. Vláda naopak vesele utrácí: Dvoudenní setkání ministrů financí stálo miliony

Premiér Petr Fiala (ODS) ještě loni tvrdil, že vláda má šetřit na státu, ne na lidech. Po volbách ujišťoval: „Každému ministrovi bych dal za úkol, aby našel provozní úspory ve výši 6 %. Když dokáže ušetřit 6 % rodina nebo firma, musí to dokázat i stát.” K šetření vyzýval i při svém dalším z řady mimořádných projevů k národu. Slíbil přitom, že vláda půjde příkladem. Realita je ovšem poněkud jiná, důkazem je nedávné zasedání ministrů financí EU.

zdroj: Shutterstock
zdroj: Shutterstock

Dvoudenního neformálního setkání se zúčastnilo 27 ministrů financí, 27 guvernérů a zástupci Evropské centrální banky. Jak upozorňují autoři internetového magazínu Aby bylo jasno, občerstvení a s ním spojený servis bylo ovšem nutné zajistit pro 1200 lidí, mezi nimiž bylo 320 vedoucích delegací a delegátů, 819 členů ostatního personálu a novináři. Účastníci měli k dispozici neomezenou konzumaci teplých a studených nápojů, servírované i bufetové obědy. Konečný účet jen za občerstvení během 1,5 dne trvajícího zasedání v pražském Kongresovém centru, které se konalo v první polovině září, se vyšplhal na 2,88 milionu Kč.

Paradoxem je, že ministři financí na setkání diskutovali o udržitelnosti veřejných financí. Mezi hlavní priority českého předsednictví patří konsolidace veřejných financí a návrat k rozpočtové disciplíně, tedy šetření. Další nemalé peníze utratilo ministerstvo financí za výlet na lodích a následnou galavečeři na Žofíně. 90minutová plavba po Vltavě pro 320 vyvolených přišla daňové poplatníky na téměř půl milionu korun. Eurounijní ministři a úředníci při ní mohli neomezeně konzumovat dva druhy piva a bílé, růžové a červené italské víno.

Fialova cesta na pohřeb královny vzbudila vášně

Tím ovšem večerní program nekončil. Následovala galavečeře pro 328 hostů a 117 členů doprovodného personálu v paláci Žofín, který si ministerstvo pronajalo za půl milionu korun. Ministry a úředníky vláda pohostila tříchodovým menu, pochutinami a nápoji s neomezenou konzumací v ceně 1990 Kč na osobu. Doprovodný personál včetně Policie ČR dostal bagetu, vodu a kávu za 130 Kč. Pokud tedy nepočítáme pronájem lodí a paláce Žofín, projedli a propili účastníci dvoudenního zasedání ministrů financí 4 miliony korun. A takových neformálních zasedání se nyní konají v ČR desítky, jak upozorňují autoři z Aby bylo jasno.

Názorové rozepře vzbudila také cesta předsedy vlády do Anglie na pohřeb královny Alžběty II. „A ještě k tomu Fialova úsporná cesta vládním letadlem do Londýna, kdy letadlo absolvovalo 2x trasu naprázdno.” Lidé podobným kritikům namítají: „A víte o tom, že pronájem stání pro letadlo na londýnském letišti by bylo několikanásobně dražší než cena těch dvou letů? Takže se tím létáním docela dost peněz ušetřilo.”

Další navrhují prosté řešení: „A víte, že jim bylo z Londýna doporučeno letět běžnou linkou? Taky mohl jet vlakem, má to ostatně natrénováno z UA.” Současnou neveselou situaci přesto někteří glosují s nadhledem. „Dnes jsem doma seděla ve svetru a jedla včerejší segedín. Vládo gratuluji a doufám, že nikomu nebyla zima a všem chutnalo.”

Zdroj:
YouTube, Autorský text

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...