Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Sport

Kdo je nový mistr světa Max Verstappen? Nejmladší pilot F1 v historii i expert na hru FIFA

Tohle byl doslova infarktový finiš. Čtyřiadvacetiletý jezdec Red Bullu Max Verstappen v kontroverzním závěru Velké ceny Abú Dhabí v posledním kole předjel na novějších pneumatikách svého soupeře, sedminásobného šampiona Lewise Hamiltona, a poprvé v kariéře tak získal mistrovský titul. Pojďme si letošního mistra světa formule 1 představit trochu blíže.

Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK

Kontroverzní závěr závodu

Oba piloti dorazili do Abú Dhabí se shodným počtem 369,5 bodů, takže o držiteli titulu letošního šampiona rozhodoval výsledek posledního závodu sezony. Všichni diváci očekávali strhující souboj, kterého se nakonec i dočkali. Zatímco téměř celý závod měl pod kontrolou Hamilton a ještě pět kol před cílem měl na Maxe Verstappena náskok deseti sekund, v posledním kole Verstappen zaútočil na nových pneumatikách a vybojoval celkové prvenství. Zaskočený Hamilton dojel druhý, s jezdcem Red Bullu prohrál o osm bodů.

Absolutně neuvěřitelné. Maxi, jsme na tebe tak pyšní,“ radostně jásali zástupci Red Bullu do vysílačky. „O, můj bože, kluci, já vás tak miluju,“ brečel dojetím Verstappen, jenž dal do posledního závodu úplně všechno.

„Velká gratulace Maxovi a jeho stáji, oba jsme předvedli skvělou práci. Jsem vděčný a hrdý na svůj tým. Dali jsme tomu všechno, byla to možná nejtěžší sezona v mém životě,“ pogratuloval Hamilton svému soupeři. Ihned po závodě však Mercedes podal rovnou dva protesty. V prvním z nich se ohradil proti verdiktu vedení závodu v posledním kole. Zástupcům týmu se nelíbila volba pustit pět vozů před safety car. Mercedesu se ani nelíbilo, že safety car zajel do boxu hned, a nikoliv až o kolo později. Apeloval proto, aby byly výsledky závodu vráceny o jedno kolo.

Zdroj: Shutterstock
Souboj Verstappen vs. Hamilton sledoval celý sportovní svět.
Zdroj: Shutterstock

Druhá stížnost je namířena přímo proti Verstappenovi, který měl ještě před restartem předjet v té době vedoucího muže závodu Hamiltona. Vedení závodu argumentovalo, že přestože se Nizozemec dostal před restartem na chvíli před Hamiltona, bylo to jen v momentu, kdy oba zrychlovali a brzdili. V okamžiku obnovení závodu byl již Verstappen za svým rivalem. Organizátoři ale ještě večer oba protesty zamítli. Zástupci Stříbrných šípů se mohou proti rozhodnutí odvolat. Jak uvedl mluvčí týmu, Mercedes je připraven se obrátit na Mezinárodní odvolací soud FIA. Má na to 96 hodin.

Max Emilian Verstappen v kostce

Max Emilian Verstappen je belgicko-nizozemský automobilový závodník, který se narodil 30. září 1997 v belgickém městě Hasselt. Narodil se belgické matce a nizozemskému otci. Přestože žije v Belgii a cestuje s belgickým pasem, rozhodl se závodit s nizozemskou závodní licencí, neboť během kariéry v motokárách byl obklopen Nizozemci, když vyrůstal v belgickém městě Maaseik, které leží na hranici s Nizozemskem.

Zdroj: Shutterstock
Nový mistr světa formule 1 Max Verstappen
Zdroj: Shutterstock

Čerstvý mistr světa začal závodit na motokárách ve věku 4 a půl let. Do motokáry ho poprvé posadil jeho otec, bývalý jezdec formule 1 Jos Verstappen. Max měl díky svému tatínkovi před vrstevníky náskok. Už od sedmi let pravidelně závodil a hlavně vyhrával. Jeho obrovského talentu si všiml Red Bull, který jej v roce 2014 umístil do svého juniorského týmu Toro Rosso. Podobnou nabídku dostal i od Mercedesu.

Verstappen se jako jediný může pyšnit tím, že ve formuli 1 závodil, když ještě nebyl plnoletý. Díky tomu se stal nejmladším pilotem F1 v historii, když debutoval během Grand Prix Austrálie 2015 ve věku 17 let a 166 dnů, čímž překonal skoro o dva roky rekord Jaime Alguersuariho.

Zdroj: Shutterstock
Verstappen závodí za stáj Red Bull.
Zdroj: Shutterstock

V roce 2016 byl Max povýšen do hlavního týmu Red Bullu, kde nahradil Danilla Kvjata, jenž přesedlal do týmu Toro Rosso. Při debutovém závodě se talentovaný Nizozemec stal nejmladším vítězem Velké ceny v dějinách. Propukl v radost, ale ještě emotivněji než samotný jezdec, prožíval obrovský úspěch jeho otec. „Když scházelo pět kol do konce, začal jsem pociťovat křeče,“ prozradil Jos Verstappen. Pro hrdého otce to byl tak obrovský tlak, že se ke křečím následně přidala i krev z nosu.

Kromě formule 1 je Verstappen vášnivým hráčem fotbalové hry FIFA. Jeho herní účet „crgboy007“ se v lednu 2019 umístil na 21. místě na světě, v srpnu 2018 byl o deset příček horší. „Ještě toho o Maxovi asi hodně nevíte,“ prozradil letos po Velké ceně Spojených států ředitel Red Bullu Christian Horner. „Za tu dobu, co jsme tady, hrál FIFU asi 14 hodin.“

Zdroj: Shutterstock
Verstappenovi vítězství spadlo doslova z nebe.
Zdroj: Shutterstock

A co se týká soukromí, Verstappen vede spokojený život s Kelly Piquetovou, modelkou a dcerou trojnásobného šampiona F1 Nelsona Piqueta. Právě jeho partnerka byla jedna z prvních, kdo mu gratuloval po senzační jízdě na okruhu Yas Marina v Abú Dhabí.

Zdroj dat: iSport.cz

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...