Vapo, zařízení oblíbená zejména mezi mladými lidmi, ohřívají tekuté příchutě na vysoké teploty, což vytváří aerosol, který je pak inhalován. Mezi používané chemikálie patří rostlinný glycerin, propylenglykol, nikotin a různé příchutě, jejichž směsi mohou být různé.
Studie zjistila, že některé dochucené elektronické cigarety (vapy), zejména ty s ovocnými příchutěmi jako jahoda, meloun nebo borůvka, produkují při ohřevu nebezpečné sloučeniny nazývané těkavé karbonyly. Tyto sloučeniny mají prokazatelné zdravotní dopady, včetně rizika chronické obstrukční plicní nemoci (COPD), kardiovaskulárních onemocnění a rakoviny.
Zpráva rovněž uvádí, že s takovým množstvím různých chemikálií používaných ve stovkách tisíc výrobků vape by testování každé značky a příchuti na toxicitu mohlo trvat desítky let výzkumu.
Autoři studie upozorňují na potenciální hrozbu pro veřejné zdraví, kterému čelí miliony vapérů používajících vapy ve Velké Británii. Navrhují, aby byla provedena rozšířená regulace ohledně používaných příchutí a aby byla upravena regulace tak, aby odrážela zdravotní rizika vapes, zejména pro mladé lidi.
Vláda již oznámila plány na zákaz jednorázových vapů a omezení sladkých a ovocných příchutí. Vedoucí autor studie, profesor chemie Donal O’Shea, doporučuje ještě důraznější opatření, jako je úplný zákaz příchutí ve vapech.
Odborník na tabák z Royal College of Physicians zdůrazňuje, že i když může být vapování efektivní metodou k překonání závislosti na tabáku, mělo by být používáno pouze pro tento účel. A varuje, že zvláště mladí lidé by se neměli zapojovat do vapování kvůli možným zdravotním rizikům.
Vzhledem k obavám z cílení příchutí na děti a mladé lidi navrhují úředníci rozšíření regulace, aby se snížila atraktivita vapů pro mladé lidi.
Zdroj: theguardian.com