Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Sport

Na zimní olympijské hry vyrazí sportovci s novou Raškovkou a sloganem Made in Czech Republic

Český olympijský výbor dnes v Praze představil novou kolekci oblečení Made in Czech Republic, kterou budou oblékat čeští olympionici na zimní olympiádě v čínském Pekingu. „Jedeme hrdě reprezentovat Českou republiku, český sport a historii českého průmyslu,“ řekl předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. Svrchní část oblečení olympioniků bude vyrobena v České republice včetně bundy se speciální nanomembránou. Hlavním produktem bude čepice opět Raškovka, jež je rovněž vyrobena v tuzemsku.

Zdroj: Barbora Reichová/ČOV
Jan Mazoch, Tomáš Kraus a Kateřina Neumannová, zdroj: Barbora Reichová/ČOV

„Zimní olympijské hry se konají v Číně, která obléká téměř celý svět. Ale Češi se mohou pyšnit osobnostmi, jako jsou Otto Wichterle, Tomáš Baťa nebo Jaroslav Heyrovský a další vědci či průmyslníci. A tak poprvé od roku 1968 budou mít naši sportovci zásadní a nejviditelnější součásti kolekce vyrobené v České republice. Doufáme, že se v nich ukážou i na stupních vítězů. Chceme tak připomenout, jak šikovní lidé z Česka pocházejí – ve sportu i dalších oblastech,“ dodal Jiří Kejval.

„Produkty kolekce vyrobené v tuzemsku ponesou visačku Made in Czech Republic. Cedulka vždy označuje, jak o dané oblečení pečovat. Tentokrát se však tradiční značky pro praní či žehlení proměnily v piktogramy zimních sportů – hokeje, lyžování, bobů, biatlonu a snowboardingu. „Věřím, že tohle bude první cedulka, kterou si nikdo neustřihne,“ pousmál se Kejval.

Zdroj: Barbora Reichová/ČOV
Moderátor Vladimír Kořen a bývalý český skokan na lyžích Jan Mazoch
Zdroj: Barbora Reichová/ČOV

Komunikační koncept, technologii a čepici dnes představil Český olympijský výbor v Národním technickém muzeu v Praze. Hlavním produktem kolekce bude opět legendární čepice Jiřího Rašky jako hold jeho výkonu a první zlaté medaili ze zimních olympijských her v Grenoblu 1968. Svrchní oblečení, kalhoty a bunda, budou se speciální nanomembránou. Nanovlákna jsou zhruba tisíckrát tenčí než lidský vlas a odborníci je považují za materiál třetího tisíciletí. „Můžeme si ji představit jako velmi jemné síto. Tím snadno projde vodní pára, ale kapka vody nikoliv. Proto se v oděvu s touto funkční membránou sportovci nebudou tolik potit a zároveň nepromoknou a oblečení jim neprofoukne,“ říká Roman Knížek, vedoucí katedry hodnocení textilií Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci, jenž je autorem patentované technologie laminování nanomebrány pro využití v oděvech.

Zdroj: ČTK
Roman Knížek je autorem patentové nanomembrány pro použití v oděvech.
Zdroj: ČTK

Liberecká univerzita patří k průkopníkům v oboru, technologii vyvinul a patentoval profesor Oldřich Jirsák v roce 2005. Od té doby hledá celý svět uplatnění pro nové nanomateriály, funkční vrstvy do oděvů jsou jednou z cest. ,,Princip je jednoduchý, ale vyrobit nanovlákennou membránu, která si i po mnoha vypráních zachová vysokou paropropustnost a větruodolnost, a přitom nepropustí ani silný liják, byl oříšek, na jehož rozlousknutí jsem pracoval mnoho let. Česká věda tedy nezůstala ležet v šuplíku laboratoře, a to mě těší asi nejvíce. Pokud nyní bundu s naší nanomembránou obléknou i čeští olympionici, nemůže být mé nadšení větší,“ dodává Roman Knížek.

Zdroj: Barbora Reichová/ČOV
Nová Raškovka, edice 2.0
Zdroj: Barbora Reichová/ČOV

Novou Raškovku si měli možnost vyzkoušet už i někteří čeští sportovci. „Raškovka byla na zimních olympijských hrách v Koreji velký hit, proto jsme rádi, že se to přeneslo i na další olympiádu,“ řekl pilot českého čtyřbobu Dominik Dvořák. „Líbí se nám piktogramy na visačce Made in Czech Republic, kde je i bob, takže za nás super. Jsme nadšení,“ přidal se jeho parťák Jan Šindelář. „Čepice se mi líbí, je podobná té první Raškovce, je to hodně o české trikoloře,“ připojila hodnocení krasobruslařka Eliška Březinová.

Zdroj: ČOV, ALPINE PRO
Jiří Prskavec s rodinou
Zdroj: ČOV, ALPINE PRO

Fandit bude i olympijský vítěz z Tokia ve vodním slalomu Jiří Prskavec „Nové je vždycky lepší, já doufám, že se všem olympionikům v Raškovce bude dařit,“ uvedl kajakář.

Zdroj dat: Český olympijský výbor

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...