Společnost

Žijte EKO: Poděkuje vám příroda, tělo i peněženka

O tom, že naše planeta dostává poslední dobou pořádně zabrat, není vůbec pochyb. Za posledních 100 let se populace na Zemi zčtyřnásobila a snaha nakrmit, ošatit nebo zajistit životní potřeby pro bezmála osm miliard lidí si začíná vybírat svou daň. Planetu trápí znečištění ovzduší, kontaminace půdy, oceánů i podzemních vod, vymírání živočichů a rostlin, ale i plýtvání nerostnými surovinami, kterých tak může být brzy nedostatek. Zemi však můžeme malými a bezbolestnými krůčky značně odlehčit…

Zdroj: Shutterstock

1) Dejte stopku plýtvání

Třetina všeho vyprodukovaného jídla na světě se vyhodí nebo znehodnotí. Na skládkách tak končí více než 1 miliarda tun potravin ročně. Většina odpadu přitom podle poslední studie OSN vzniká především v domácnostech (přes 60%). Každý Čech vyhodí v průměru kolem 80kg potravin ročně. Jak dostat tohle alarmující číslo pod kontrolu?

  • Naučte se potraviny správně skladovat. Do lednice například nepatří rajčata nebo tropické ovoce. Kořenovou zeleninu je vhodné pro zachování delší čerstvosti zbavit listů nebo kořínků. Načaté potraviny skladujte ve sklenicích či dózách.
  • Rozlišujte datum spotřeby a datum minimální trvanlivosti. I po uplynutí doby minimální trvanlivosti jsou totiž potraviny obvykle zcela v pořádku a nemusí se vyhazovat. Také potraviny s nálepkou »spotřebujte do« nemusí okamžitě končit v koši. Pokud je kvalita zachována a datum spotřeby není výrazně překročeno.
  • Nakupujte jen tolik potravin, kolik jste schopni zkonzumovat. Tady by měli zbystřit zejména single jedinci, ti totiž podle dostupných údajů vyhodí až o polovinu více jídla.

2) Přemýšlejte nad tím, co máte na talíři

Už několik let dochází k masivnímu kácení deštných pralesů. Získaná půda následně slouží jako pastva pro dobytek, dále jako plantáže pro pěstování palmového oleje či sóji. Právě výkrm chovných zvířat je tak trochu začarovaným kruhem. Zkonzumují totiž 40% všech vypěstovaných cereálií, čímž dochází k úbytku surovin. Zvířata navíc zkonzumují velké množství sóji, díky které se znovu kácí pralesy. Znepokojující je rovněž fakt, že na výrobu 1kg hovězího masa se spotřebuje neuvěřitelných 15 500 litrů vody. Hůře je na tom ještě čokoláda! Na 1kg čokolády se vypotřebuje asi 24 000 litrů vody.

  • Najděte rovnováhu. Nemusíte se hned nutně zařadit do některé ze škatulek vegan, vegetarián či frutarián, zkuste však najít potřebný balanc a řiďte se heslem: »Všeho s mírou«. Co třeba pro začátek vyřadit z jídelníčku maso na jeden den v týdnu?
  • Zapomeňte na pravidlo ryby 2-3x týdně. Skutečně jsou ryby zdravé? V minulosti tomu tak pravděpodobně bylo. V důsledku ropných havárií, nadužívání plastů a vysoké produkci odpadu, který putuje do oceánů, dochází k jejich extrémnímu zamořování. Navíc na 1kg požadované ryby připadá 16kg zbytečně zabitých mořských živočichů, kteří se zapletou do sítí.
  • Nakládejte správně s olejem po vaření. Umísťováním oleje do výlevky si nejen ničíte odpad a potrubí, ale znečišťujete i životní prostředí. Olej se ve vodě přirozeně nerozpouští, už 1dcl oleje v kanalizaci dokáže znečistit tisíce litrů vody. Co tedy s ním? Použitý olej sbírejte do lahví a odevzdejte je na sběrném místě či uložte do příslušného kontejneru.

3) Zahradničte bez vzniklých škod

Pokud patříte k vášnivým zahrádkářům, dávejte si pozor na chemická hnojiva. Přítomné chemikálie se dostávají totiž nejen do půdy, ale vlivem deště i do podzemních vod. Co s tím?

  • Zřiďte si kompost a hnojte přírodním kompostem. Věřte nebo ne, kompostovat se dá klidně i ve městě!
Zdroj: Shutterstock

4) Řekněte »ano« ekologické drogerii

Není žádným tajemstvím, že běžná drogerie obsahuje řadu nežádoucích látek. Ty se dostávají do vody, znehodnocují ji a mají neblahé následky pro vodní organismy. V některých případech navíc nevhodnou drogerií ubližujeme sami sobě.

  • Zainvestujte do ekologické drogerie.
  • Vyměňte deodorant s hliníkem za přírodní. Přírodní deodoranty totiž neobsahují toxické soli hliníku, které pronikají kůží a mají negativní vliv na lidské zdraví.
  • Nakupujte kosmetiku a drogerii bez mikroplastů. Mikroplasty – částečky menší než 5mm, které vznikají rozkladem plastů, dokážou v celkovém součtu udělat obrovskou neplechu. Bohužel, dnes se běžně vyskytují ve vodě, tělech živočichů i lidském organismu.
  • Vsaďte na čistící prostředky bez fosfátů. Až budete příště nakupovat mycí či prací prostředek, sáhněte po tom bez fosfátů. Ty totiž způsobují eutrofizaci vod (nadměrný přísun živin způsobující bujení vodního květu, což má negativní dopad na život ve stojatých vodách).

5) Šetřete energie

Sladká voda tvoří pouhá 3% celkové vody na Zemi. Z tohoto důvodu bychom měli mnohem více přemýšlet nad tím, jak s ní nakládáme. Plýtvání energiemi se navíc odrazí nejen na životním prostředí, ale rovněž se prodraží.

  • Upřednostněte sprchu před vanou. Během jedné koupele spotřebujete cca 100 litrů vody, zatímco při sprchování »pouhých« 40 litrů.
  • Perte plné pračky, nikoliv poloprázdné.
  • Nádobí myjte ideálně v myčce či ve dřezu, nikoliv pod tekoucí vodou.
  • Vodu ohřívejte v rychlovarné konvici. Jedná se o nejrychlejší způsob ohřátí vody.
  • Zhasínejte při odchodu z místností a vytahujte spotřebiče ze zásuvek.
  • Pořiďte si místo klasických žárovek LED žárovky. Nejenže jsou úspornější, ale i déle vydrží. Tím pádem budete vytvářet i méně odpadu.

6) Třiďte a recyklujte

Recyklace je jednou z nejjednodušších a nejlepších věcí, kterou můžete pro naši planetu udělat. Přemýšlejte také nad tím, než něco vyhodíte, nebo si naopak něco nového pořídíte. Věděli jste, že takovou koupí smartphonu můžete ohrozit například gorily východní v Demokratické republice Kongo? Nedílnou součástí elektroniky je i ruda coltan, jejíž těžba probíhá právě v místech, kde žijí naši největší primáti.

  • Třiďte odpad.
  • Než nějakou věc vyhodíte, zkuste jí vdechnout druhý život a najít pro ni jiné využití.
  • Nakupujte oblečení, které skutečně potřebujete. Módní průmysl je odpovědný za přibližně 10% celosvětových emisí uhlíku.
  • Tiskněte na recyklovaný papír.
  • Omezte plasty, zkuste nakupovat »bez obalu«.
  • Pořiďte si termohrnek. Choďte s ním do vaší oblíbené kavárny pro kávu s sebou.
  • Vyměňte kávovar na kapsle za moka konvičku, french press či pákový kávovar. Taková káva vám bude určitě více chutnat, ale hlavně nebudete patřit mezi ty, kteří zavalí skládky až miliardou kapslí z plastu a hliníku.
Zdroj: Shutterstock

Může se Vám líbít

Sticky Post

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyzývá vlády, aby zpřísnily regulace pro zdraví škodlivé produkty jako tabák, alkohol, ultra-zpracované potraviny a fosilní paliva. Podle nedávné zprávy...

Sticky Post

Jste spolu už nějaký ten pátek a z každodenního vzrušení i zábavy se stala spíš ubíjející rutina? Osvěžte svůj vztah každodenními maličkostmi a rozhořte...

Sticky Post

Stres, shon, hromada povinností a vlastní potřeby odstrčené až na konec seznamu? Řekněte stop! O poslední kapku vody ve sklenici se také nemáte jak...

Sticky Post

Cancer Research UK zaznamenala dramatický nárůst diagnóz, zejména mezi staršími lidmi, přičemž většině případů lze předcházet

Sticky Post

Pravidelně sledujete strop v ložnici dlouhé hodiny, přemítáte nad nákupním seznamem, nezaplacenými složenkami, dětským kostýmem, ale spánek ne a ne utnout ten myšlenkový kolotoč?...

Sticky Post

Suchá? Svědivá? Zarudlá? S pupínky? Možná si vaše pleť právě řekla o nový krém. Nelpěte na tom, co vám ještě před pár týdny fungovalo....

Sticky Post

Jídlo by vám mělo přinášet pocit lehkosti, vitality a energie. Pokud jste po jídle zralí tak leda na šlofíka, rozhodně byste měli zvážit změnu...

Sticky Post

Česká republika se potýká s rostoucím výskytem infekčních onemocnění, včetně černého kašle, svrabu a návratu nemocí jako jsou neštovice. Očkování a preventivní opatření jsou...

Společnost

V médiích se často objevují alarmující snímky plastových nádob a obalů, které se hromadí v mořích a oceánech. Množství odpadu, které lidstvo produkuje, je...

Zdraví

Každý z nás se občas cítí unavený. Může to být způsobeno různými faktory, které ovlivňují naši fyzickou i psychickou pohodu. Pokud se cítíte unavení...

Sticky Post

V zimě stoupá díky teplotnímu propadu krevní tlak a mráz navíc zužuje tepny. Díky tomu se v mrazivých měsících počet srdečných příhod zvyšuje. Nejrizikovější...

Sticky Post

Každé Vánoce nakupujete dětem nové a nové hračky, které po pár týdnech končí ve skříni? Prodejte je! Pomůžete tak své peněžence a planetě. Společnost...

Copyright © 2023 ZÍTŘEK MEDIA s.r.o.