Nedostatečné plánování
K nejčastějším chybám patří podcenění délky trasy, obtížnost terénu a čas, který je potřeba k dokončení výletu. Pokud nedokonale trasu naplánujete, lehce se můžete navíc v horách ztratit. To může vést k prodloužení výletu, vyčerpání, úzkosti a v horších případech k nebezpečným situacím ohrožujícím život. S tím souvisí i podcenění dostatku vody a potravin.
Přecenění svých schopností
Někteří lidé se pokouší absolvovat příliš náročné trasy nebo se vydávají na výlety bez dostatečné fyzické kondice. Přecenění vlastních schopností může vést k únavě, vyčerpání, a dokonce i úrazům. Plánujte z počátku raději kratší trasy, či trasy s menším převýšením a častěji odpočívejte a pijte vodu.
Nesprávné oblečení a obuv
Při výběru oblečení a obuvi nikdy neupřednostňujte stylové trendy kousky nad praktickým funkčním oblečením. Počasí na horách se rychle mění, takže i když je ráno sluníčko a teplo, určitě přibalte do batohu také funkční mikinu či bundu. Tu ideálně nepromokavou, případně přibalte také pláštěnku. Velkým rizikem a častou chybou je také nesprávný výběr bot.
Ignorování předpovědi počasí
Další chybou je přehlížení nebo podcenění meteorologické předpovědi. Počasí se na horách mění rychle a nepříznivé podmínky jako silný vítr, prudké ochlazení nebo bouřky mohou přijít během chvíle a být velmi nebezpečné. Bouřky mohou být navíc životu nebezpečné. To dokazují nesčetná smrtelná zranění turistů po zásahu bleskem.
Nedostatek znalostí první pomoci a absence lékárničky
Lidé často nemají dostatečné znalosti první pomoci a nejsou připraveni čelit případným zraněním nebo nehodám. Než tedy vyrazíte do hor, měli byste si tedy připomenout základní pravidla a postupy první pomoci. Na každou túru byste si měli vzít také lékárničku. Ideálním obsahem je obvaz, náplasti, elastické obinadlo, dezinfekce, tablety proti bolesti, antialergen či hořčíkový krém.
Zdroj: Aspen.PR